Umělé ukončení těhotenství ve druhém trimestru
Cílem zákroku, který se provádí z lékařských důvodů (jako je zejména těžké postižení plodu nebo závažné onemocnění matky), je vyprázdnit dutinu děložní a odstranit tak plodové vejce.
Zdroj: nzip.cz
Označení zdravotního výkonu
Ukončení těhotenství ve druhém trimestru (od 12. do 24. týdne těhotenství) z důvodu: těžkého postižení plodu, závažného onemocnění matky.
Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu
Požádala jste o ukončení těhotenství ve II. trimestru těhotenství. Vzhledem k tomu, že splňujete zákonem stanovené podmínky k ukončení těhotenství po 12. týdnu těhotenství, je naším úkolem zajistit Vám nekomplikovaný a bezpečný průběh tohoto výkonu. Jsme si vědomi, že se nacházíte v těžké životní situaci, a jsme připraveni tuto skutečnost v maximální míře respektovat. Účelem výkonu je vyprázdnit dutinu děložní a odstranit tak plodové vejce.
Bohužel žádný výkon není zcela bez rizika. I přes velkou opatrnost a péči může během operace dojít ke komplikacím, které jsou naštěstí ve velké většině dobře rozpoznatelné a dobře řešitelné.
Možná rizika během operace:
- silné krvácení s nutností podat krevní transfuzi,
- poranění stěny děložní s následným krvácením, které je nutné operačně ošetřit z řezu na přední stěně břišní nebo laparoskopicky,
- i přes pečlivou operační techniku může být poraněna děloha nebo nastane větší krvácení, které si vyžádá rozšíření stávajícího operačního výkonu, ve výjimečném, krajním případě může dojít až k odstranění dělohy,
- výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické odchylky) mohou být neúmyslně poraněny okolní orgány (močový měchýř, močová trubice, močovody, tlusté a tenké střevo, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci,
- velmi vzácně se mohou objevit otlaky měkkých tkání a obrna nervů, které mohou vzniknout v důsledku polohy při operaci, tyto změny ve většině případů odezní během několika týdnů a málokdy zanechají trvalé následky,
- další možné komplikace mohou vzniknout při podání narkózy; bližší informace poskytne před operací lékař-anesteziolog.
Možné pooperační komplikace:
- infekce operační rány, dutiny břišní či močových cest s nutností podat antibiotika, velmi vzácně vytvoření hnisavého výpotku – abscesu, který je nutno vyprázdnit,
- velmi vzácná je trombóza, tj. vznik krevních sraženin v žilách např. pánevního dna, a embolie, tedy zanesení těchto sraženin například do plic. V krajním případě může dojít k uzávěru cévního řečiště a smrtelným komplikacím.
Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika
Jinou možností je ve vzácných případech odstranění plodového vejce řezem přes stěnu břišní (malý císařský řez, lat. sectio minor). Tento operační výkon se provádí pouze při ohrožení života ženy, kdy není možné ukončit těhotenství vyvoláním potratu a je zatížen vyšším rizikem komplikací.
Průběh zdravotního výkonu
Aby se vyvolaly stahy děložní, které jsou potřeba k vypuzení plodového vejce a uvolnění hrdla děložního, podávají se léky (prostaglandiny) do pochvy nebo pod jazyk ve formě tablety. Ke stejnému účelu se někdy podává i injekční forma léku do plodové vody vpichem tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou přes stěnu břišní. Bolestivost vpichu je velmi malá, zcela srovnatelná s odběrem krve ze žíly. Posloupnost těchto úkonů může být rozdílná a lékař se rozhoduje v každém jednotlivém případě tak, aby bylo vyvolání děložních stahů co nejšetrnější, ale zároveň dostatečně účinné.
Injekční podání léku do plodové vody – schematický nákres
Jestliže nenastoupí stahy, postup se opakuje. Děložní stahů nastoupí v 80 procentech případů do 24 hodin, ve zbylých případech do 72 hodin. Jen zcela výjimečně trvá tento proces déle. Smyslem umělého ukončení těhotenství není rychlost, ale šetrnost k reprodukčním orgánům ženy. Vyvolaný potrat má simulovat potrat přirozený. Současně se vpichem do plodové vody můžeme nabrat vzorky plodové vody či krve plodu ke genetickému nebo biochemickému vyšetření.
Po nástupu kontrakcí budete převezena na porodní sál, kde Vám podle Vašeho přání může být podána epidurální analgezie a dojde k vlastnímu ukončení těhotenství. Po potratu plodu je provedena instrumentální revize dutiny děložní, aby byla dutina děložní zcela vyprázdněna.
Vyvolání děložní činnosti je spojeno s pravidelnými stahy, které jsou vnímány bolestivě. Po podání léků na vyvolání stahů Vám bude nabídnuta epidurální anestézie, která by měla maximální měrou omezit bolestivé vnímání děložních stahů.
Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu.
Předpokládaná doba hospitalizace je při nekomplikovaném průběhu 2–5 dní. Po výkonu proběhne šestinedělí, během něj doporučujeme dodržovat pohlavní abstinenci a zvýšenou hygienu zevních rodidel. Očistky mohou odcházet ještě řadu dní, krvácení (špinění) by mělo ustat asi do 10 dnů. Menstruace se dostaví za 4–6 týdnů po výkonu. Další těhotenství je vhodné, vzhledem k riziku možných komplikací, plánovat nejdříve za 3–6 měsíců od výkonu, proto je nutné zajistit po tuto dobu vhodnou metodu antikoncepce.
Kyretáž – zjednodušené schéma zákroku
Další potřebná léčba
Po potratu Vám lékař naordinuje léky, které by měly zabránit, aby se u Vás rozvinula tvorba mléka.
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (zdroj: NZIP)