Babo, raď! aneb Jak na nechtěnou velikonoční koledu

01.04.2024 Redakce eMaminy.cz

Velikonoce jsou pomalu za námi a s nimi i rodinné sešlosti, hory jídla a výprask pomlázkou. Nezřídka kdy však následky těchto svátků cítíme ještě dlouho po nich - rozběsněný žlučník po opulentní hostině, migréna ze setkání s příbuznými z pátého kolene, kocovina po bujarém veselí a modřiny od pomlázky – to je jen malý výčet velikonočních "suvenýrů".

Babo, raď! aneb Jak na nechtěnou velikonoční koledu

Zdroj: shutterstock.com

Ale nezoufejte! I na tyhle trable existuje řešení. Zotavit se z Velikonoc, a ještě k tomu s úsměvem na tváři, pomůže pár babských rad. Tady jsou …

Rozběsněný žlučník

Heřmánkový čaj je klasika, která nikdy nezklame. Žlutobílá bylinka zklidňuje a ulevuje od trávicích potíží. Popíjejte jej horký, přidat můžete také med nebo citrón. Dodáte tím tělu potřebnou energii a vitamíny.

Jablečný ocet, ač se zdá být trendem současným, znaly i naše babičky. Rozmíchejte lžíci jablečného octa se sklenicí vlažné vody a vypijte. Ocet pomáhá regulovat trávení a zmírňuje pálení žáhy.

Mentolový bonbónek mějte vždy po ruce! Mentol totiž uvolňuje svaly a zmírňuje bolest. Dejte si jej, jakmile se žlučník začne ozývat.

Migréna

Chladný obklad na čele nebo zátylku umí divy. Pomůže zúžit cévy a tím zmírní bolest.

Jemná masáž krku a šíje pak uvolňuje svaly a tlumí napětí, jenž může být původcem nepříjemné migrény.

Meditace, zklidnění mysli a relaxace představují třešničku na dortu, jež přispívají k ústupu bolesti a zkracují dobu trvání záchvatu migrény.

Kocovina

Voda a dostatek dalších tekutin jsou pro hydrataci organismu po náročném večeru velni zásadní. Popíjení vody s citrónem nebo čajů (ideálně slabě bylinkových) zmírňuje příznaky kocoviny a navrátí tělu potrácené vitamíny i minerály.

Vývar vás postaví na nohy! Kuřecí, hovězí či zeleninový dodá unavenému organismu kromě nezbytných živin také elektrolyty čili velmi důležité látky, jako je sodík, hořčík, vápník, draslík a další.

Procházka na čerstvém vzduchu je tipem pro ty zdatnější. Pokud jste schopni vstát z postele, pak vězte, že pohyb a čerstvý vzduch pomohou tělu zbavit se toxinů podstatně rychleji a vám rozhodně zlepší náladu.

Modřiny

Led, případně ledový obklad přiložte na modřinu ihned, co zběsilý koledník zavře dveře. Uleví se Vám od bolesti a místo tolik neoteče.

Masáž modřiny potom pomůže rozproudit krev a urychlit její hojení.

Obklad z kapusty nebo zelného listu také pomáhá. Látky obsažené v této zelenině totiž redukují otok a zmírňují bolest. Přiložte je na modřinu, převažte gázou a nechte působit asi dvě hodiny. Úleva se dostaví záhy.

Začali jsme ledem, skončíme medem. Ten totiž také na vstřebávání modřin působí velmi dobře. Stačí postižené místo potřít a překrýt plátnem.

Jestliže se vám nepodařilo přežít svátky jara tak úplně  bez úhony a podepsala se na vás některá z velikonočních obtíží, věřte, že se vždycky najde babská rada, která vám pomůže. A nezapomínejte, že veselá mysl je půl zdraví a smích je nejlepší lék na všechno.

 

Autor: redakce eMaminy

Velikonoce Zajímavost
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes