Umělé ukončení těhotenství prostřednictvím léků
V případě, že se těhotenství nevyvíjí, lze prostřednictvím léků podpořit odloučení a vypuzení plodového vejce z dutiny děložní. Výhodou této neinvazivní metody je, že se pacientka vyhne celkové anestezii a chirurgickému výkonu.
Zdroj: nzip.cz
Označení zdravotního výkonu
Nechirurgické (medikamentózní) ukončení těhotenství z důvodu zamlklého těhotenství či neúplného potratu.
Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu
Bylo zjištěno, že Vaše těhotenství se nevyvíjí, anebo došlo jen k částečnému potratu plodového vejce, což znamená, že v děloze stále zůstávají neodloučené části tkáně. Jako řešení této nepříjemné situace jste si vybrala nechirurgickou metodu, neboli podání léků, které mají za úkol podpořit odloučení a vypuzení plodového vejce z dutiny děložní. Výhodou této neinvazivní metody je, že se můžete vyhnout celkové anestezii a chirurgickému výkonu.
Rizika tohoto postupu:
- nežádoucí účinky spojené s podáním léčivého přípravku (misoprostol): nejčastěji nevolnost, zvracení, případně alergická reakce;
- selhání metody či nedostatečné odloučení a vypuzení plodového vejce, které si může vyžádat buď aplikaci dalších léčivých látek anebo chirurgický výkon: instrumentální (pomocí nástrojů) revizi dutiny děložní v celkové anestezii nebo provedení hysteroskopie (prohlédnutí dutiny děložní pomocí optického přístroje);
- infekce vnitřních pohlavních orgánů, jejíž řešení může vyžadovat podávání antibiotické léčby a chirurgické řešení: instrumentální revizi dutiny děložní v celkové anestezii.
Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika
Alternativou medikamentózního řešení (za pomoci léků) zamlklého těhotenství či neúplného potratu je chirurgická metoda, tj. provedení instrumentální revize dutiny děložní. Jedná se o metodu volby při komplikovaných potratech (nadměrné krvácení, infekce). Výhodou této metody je vyšší procentuální úspěšnost provedeného výkonu než v případě medikamentózní metody.
Nevýhodou je nutnost celkové anestezie a výkonu na děloze, který s sebou může přinášet další rizika, jako například infekce, poranění stěny děložní či pozdější vznik nitroděložních srůstů. Dále jsou zde rizika spojená s celkovou anestezií.
Průběh zdravotního výkonu
Po stanovení diagnózy na ultrazvuku budou potřeba následující kroky:
- komplexní gynekologické vyšetření lékařem, konzultace vhodnosti tohoto postupu a poučení;
- užití léku (do pochvy/pod jazyk), jehož úkolem je vyvolat vypuzení plodového vejce (zpravidla dvě dávky);
- v případě negativního Rh faktoru Vám bude aplikována injekce s protilátkou anti-D jako prevence tvorby protilátek, které by mohly mít negativní vliv na další těhotenství.
Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu
Po užití léků budete 1–4 hodiny (dle počtu použitých dávek) sledována v prostorách kliniky (ambulantní trakt), v případě nekomplikovaného průběhu budete moci odejít domů.
Po aplikaci léků by mělo nastat vaginální krvácení, které může být spojeno s bolestmi v podbřišku různé intenzity a délky (i několik dnů).
Další potřebná léčba
Za 2–3 týdny budete komplexně gynekologicky vyšetřena (palpační vyšetření včetně kontrolního ultrazvukového vyšetření) na ambulanci, kde se zhodnotí výsledek výkonu a nutnost dalších opatření.
V případě úplného odloučení a vypuzení plodového vejce budete předána zpět do péče registrujícího gynekologa.
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (zdroj: NZIP)