Plánování rodičovství
Možnost plánovat rodičovství je v civilizovaných zemích světa považována za základní lidské právo. Při plánování rodičovství se partneři snaží, aby se jejich potomek narodil v nejvhodnější době.
Zdroj: nzip.cz
Plánované rodičovství může mít pozitivní nebo negativní charakter:
- pozitivní plánované rodičovství je cílená snaha o otěhotnění,
- negativní plánované rodičovství je snaha a opatření, která zabrání nežádoucímu otěhotnění, tedy antikoncepce.
Životní styl
Partneři (budoucí rodiče) by se na příchod svého dítěte měli pečlivě připravovat a k početí dítěte přistupovat zodpovědně. S přípravami by měli začít přibližně tři měsíce před plánovaným početím.
Budoucí rodiče by se měli zejména zaměřit na:
- zdravotní stav obou rodičů: zdravotní stav obou rodičů by měl být uspokojivý zejména s ohledem chronická onemocnění, jakými jsou vysoký krevní tlak, cukrovka či obezita;
- věk budoucí maminky: nad 30 let a zejména nad 35 let věku ženy klesá pravděpodobnost otěhotnění; těhotenství žen starších 35 let jsou spojena se zvýšeným rizikem těhotenských komplikací (samovolné potraty, vysoký tlak, preeklampsie, cukrovka, poruchy nitroděložního vývoje plodu, předčasný porod, častější ukončení těhotenství císařským řezem);
- genetická onemocnění v rodinách obou partnerů;
- zaměstnání budoucí maminky: podmínky v zaměstnání upravuje zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce a vyhláška č. 180/2015 Sb. o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích);
- vliv návykových látek – právě nastal čas, aby oba partneři přestali kouřit, konzumovat ve vyšší míře alkohol a zcela omezili konzumaci tvrdých a měkkých drog.
Je možné naplánovat pohlaví miminka?
Pohlaví dítěte se nedá naplánovat. Následující spekulace vypadají sice odborně, ale nikdy nebyly vědecky dokázány:
- Mýtus č. 1: Pokud si partneři přejí děvče, mají volit oplozující soulož 2 až 3 dny před ovulačním termínem, poněvadž spermie s chromozomem X (odpovídající za ženské pohlaví) déle přežívají. Pokud je přání mít chlapce, měla by se oplozující soulož uskutečnit v den ovulace či těsně po ní, neboť rychlejší spermie s chromozomem Y (odpovídající za mužské pohlaví) se údajně dostanou k vajíčku dříve než spermie s chromozomem X.
- Mýtus č. 2: Je-li žádáno děvče, měli by mít partneři před oplozující souloží častý pohlavní styk, neboť se tím v ejakulátu snižuje počet spermií s chromozomem Y. Má-li být očekávané dítě chlapec, měli by partneři před oplozující souloží být zdrženlivější, protože tím se údajně zvýší podíl spermií s chromozomem Y v ejakulátu.
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (Zdroj: nzip.cz)