Odběr vzorku plodové vody (amniocentéza)

10.05.2024 Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Při amniocentéze lékař odebere ženě vzorek plodové vody k dalšímu vyšetření, například chromozomálních abnormalit plodu.

Odběr vzorku plodové vody (amniocentéza)

Zdroj: nzip.cz

Označení zdravotního výkonu

Amniocentéza – punkce amniální dutiny za ultrazvukové kontroly (odběr vzorku vody plodové)

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Účelem výkonu je získat vzorek plodové vody k následnému vyšetření.

Amniocentéza se provádí od 15. týdne těhotenství (16+0). Velmi tenká jehla se za ultrazvukové kontroly zavede do amniální dutiny (dutina obsahující plod, která je vyplněná vodou plodovou), bez nutnosti anestezie. S vodou plodovou získáme i odloupané buňky plodu, které mohou být v laboratorních podmínkách namnoženy a vyšetřeny. Každá buňka lidského těla obsahuje 46 chromozomů, jejichž vyšetřením v odůvodněných případech lze stanovit, zda plod je nebo není postižen závažnou chromozomálně podmíněnou vadou (např. Downovou chorobou). Voda plodová může být též vyšetřena cíleně biochemicky a získaná informace může přispět k vyloučení některých dalších vad plodu.


Obrázek 1: Amniocentéza – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0)

I přes velkou opatrnost a péči může během amniocentézy dojít ke komplikacím:

  • odtok vody plodové,
  • děložní stahy s následným potratem plodu,
  • infekce (chorioamnionitis), velmi vzácná, méně jak 0,1 %,
  • poranění plodu či závažné komplikace u matky jsou udávány jako velmi vzácné.

Riziko potratu (spojené s odtokem vody plodové a děložními stahy) je v literatuře na velkých souborech udávané v širokém rozmezí mezi 0,1-1 %, tj. 1 potrat na 1000 provedených výkonů až 1 potrat na 100 provedených výkonů.

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Tento výkon nemá v uvedených situacích alternativu, tj. nelze ho nahradit jiným postupem.

Průběh zdravotního výkonu

Vyšetření se provádí za sterilních podmínek. Těhotná žena při výkonu leží. Vpich se provádí pod ultrazvukovou kontrolou v oblasti podbřišku tenkou jednorázovou jehlou. Odběr vody plodové lze pocitově přirovnat k odběru krve. Většina žen udává, že vpich je nebolestivý a je vnímán jen jako tupý tlak. Celý zákrok trvá několik minut.

Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu

Po výkonu těhotná odpočívá chvíli vsedě v čekárně, pokud nemá žádné obtíže, může odjet v doprovodu domů. Po výkonu není nárok na převoz sanitkou. Doporučuje se týdenní sexuální abstinence a celkové šetření. Pracovní neschopnost většinou nutná není, ale rozhoduje o ní dle aktuálního stavu těhotné její ošetřující (registrující) gynekolog.

Další potřebná léčba

Další postup závisí na výsledku analýzy vody plodové (diagnostické vyšetření). Výsledek se těhotná dozví do 48 pracovních hodin z rychlého stanovení, cytogenetické vyšetření bývá obvykle k dispozici za 14-21 dní. Výsledky budou dostupné u genetika, který výkon indikoval.    


Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP
(Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence Těhotná Zdraví Žena Děti




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes