Jak kojit předčasně narozené děti

23.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Kojení předčasně narozených dětí vyžaduje specifický přístup a podporu. V našem článku se dozvíte o důležitosti mateřského mléka, technikách a frekvenci kojení. Praktické tipy vám pomohou vytvořit silné a prospěšné pouto s vaším dítětem a přispět k jeho zdravému růstu a vývoji. Připravte se na kojení s jistotou a důvěrou.

Jak kojit předčasně narozené děti

Zdroj: shutterstock.com

Kojení je pro novorozence velmi důležité, protože mateřské mléko obsahuje živiny, které podporují správný růst a vývoj. Pokud se ale dítě narodí předčasně, kojení může být složitější. V tomto článku se podíváme na některé tipy a rady, jak kojit předčasně narozené děti. 

Po porodu 

Po porodu mohou být předčasně narozené děti umístěny do inkubátoru, kde jsou pečlivě sledovány lékaři a sestrami. V této fázi je důležité se ujistit, že má matka přístup k dostatečnému množství tekutin a kvalitního jídla, aby mohla produkovat dostatek mateřského mléka. 

Nedostatek mléka 

Je možné, že matka při kojení nedokáže produkovat dostatek mateřského mléka. V takovém případě je zapotřebí dalších kroků, jako je například podávání doplňkového mléka nebo speciálních nápojů pro podporu laktace. Pokud má matka pocit, že nedokáže produkovat dostatek mléka, měla by se poradit s odborníkem na kojení nebo s lékařem. 

Technika kojení 

Kojení předčasně narozených dětí může být složitější než u dětí narozených v termínu. Novorozenci mohou mít potíže s koordinací polykání, mohou se unavit rychleji a mohou být náchylnější k refluxu. 

Je důležité se ujistit, že dítě přijímá dostatečné množství mléka. Pokud se dítě unaví během kojení, je vhodné nechat jej odpočinout a kojit opět později. Pokud se zdá, že dítě nedostává dostatek mléka, pak je nutné podávat doplňkové mléko nebo zajistit jiný způsob výživy. 

Podpora 

Kojení předčasně narozených dětí bývá pro matky stresující. Mívají pocit, že nedokáží dítě správně kojit. V takovém případě je na místě, aby byla matka podporována rodinou a zdravotnickým personálem. 

Sestry a odborníci na kojení poskytnou matkám informace a rady a pomohou jim získat jistotu v sebe samu i v kojení svého dítěte.

Není ani od věci najít si skupinu matek v podobné situaci, ať už jí právě prochází či již dříve prošly, a konzultovat s nimi svůj problém. 

Některé další tipy a rady, které mohou pomoci při kojení předčasně narozených dětí

  • kojit dítě často a vždy na vyžádání, 
  • dostatek spánku a odpočinku, 
  • odstříkávání mateřské mléko kvůli udržení produkce mléka, 
  • podávání doplňkového mléka, v případě, že dítě nemůže být kojeno.

Kojení předčasně narozených dětí není jednoduché, avšak pro správný růst a vývoj dítěte velmi důležité. Důležitá je správná podpora matky, ale i její trpělivost. Nicméně, pokud se kojení ani přes veškerou snahu a péči nedaří, není třeba se hroutit, ne vždy se daří dělat všechno „podle příručky“.


Autor: redakce eMaminy.cz

Děti Kojení
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes