Očkování dětí

01.02.2024 Redakce eMaminy.cz

Očkování neboli vakcinace je postup, který vede k vytvoření imunity vůči infekčním onemocněním. Principem očkování je vpravení očkovací látky neboli vakcíny do organismu; organismus si následně sám vytvoří protilátky (a případně další obranné mechanismy) vůči choroboplodným zárodkům. Zjednodušeně řečeno by se očkování dalo charakterizovat jako „trénink“ organismu na setkání se skutečnou infekcí, přičemž při tréninku se používá velmi oslabený protivník, který infekci nemůže vyvolat.

Očkování dětí

Zdroj: pixabay.com

Povinná očkování

Tuberkulóza: 

Očkování proti tuberkulóze je prováděno (od 4. dne do 6. týdne) u rizikových dětí; včetně tuberkulinového testu prováděného v případech, kdy je třeba očkovat dítě starší 6 týdnů. Očkování se v takovém případě provádí jen tehdy, je-li tuberkulinový test negativní.

HEXA vakcína

Hexavakcína je v českém prostředí zažitý název pro konkrétní typ tzv. hexavalentní vakcíny – tedy očkovací látky, která umožňuje naočkovat případě dítě proti šesti různým infekčním nemocem najednou. V hexavakcíně jsou obsaženy očkovací látky proti: černému kašli, přenosné dětské obrně, tetanu, záškrtu, žloutence typu B, onemocněním vyvolaným bakterií Haemophilus influenzae typu b.

První dávka od 9. týdne; druhá ve čtvrtém měsíci a třetí v rozmezí jedenáctého a třináctého měsíce věku dítěte. 

U nedonošených dětí se očkování provede třemi dávkami očkovací látky podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami a čtvrtou dávkou podanou nejméně 6 měsíců po podání třetí dávky (tedy schéma 3+1).

Spalničky, zarděnky, příušnice

Očkování se provádí ve dvou dávkách, první dostane dítě mezi třináctým a osmnáctým měsícem věku, přeočkování potom následuje v pěti letech.

Přeočkování na záškrt, tetanus a černý kašel probíhá v pátém a následně desátém roce věku dítěte, to potom ještě navíc společně s přeočkováním na dětskou obrnu.

Nepovinná očkování

Do skupiny nepovinných očkování spadá:

Invazivní meningokokové onemocnění B
Invazivní pneumokokové onemocnění
Invazivní meningokoková onemocnění typu A, C, W, Y
HPV – lidský papilomavirus.

Očkování patří k nejúčinnějším způsobům ochrany dětí před vážnými infekčními nemocemi. V České republice platí povinnost očkování pro děti navštěvující mateřské školky a školy.

Důležité je vše konzultovat s dětským lékařem, který poradí a poskytne podrobné informace o všech doporučených očkováních.

 

Autor: redakce eMaminy.cz

Zdroj informací: Česká vakcinologická společnost ČLS JEP, Státní zdravotní ústav (www.nzip.cz)

Děti Prevence Zdraví
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes