Malnutrice (podvýživa) u dětí
Odhaduje se, že na světě trpí okolo 100 miliónů dětí mladších 5 let malnutricí (podvýživou). V rozvojovém světě jde o primární malnutrice způsobené nedostatkem výživy. V rozvinutých zemích pak jde zejména o sekundární malnutrice u ledvinových, kardiopulmonálních (srdečně-plicních), jaterních a nádorových onemocnění.
Zdroj: pixabay.com
Nutriční stav
Odhad nutričního stavu se hodnotí podle standardů tělesné hmotnosti k výšce a standardů tělesné výšky k věku, přičemž chronická malnutrice způsobuje růstový deficit:
1. stupeň: 90–95 % normy;
2. stupeň: 85–90 % normy;
3. stupeň: < 85 % normy.
Oproti tomu akutní malnutrice způsobuje váhovou disproporci k výšce:
1. stupeň: 80–90 % normy;
2. stupeň: 70–80 % normy;
3. stupeň: < 70 % normy.
Jde-li o malnutrici mezi 1. a 2. rokem života, jde jak o zpomalení růstu, tak o snížení hmotnosti k výšce. Malnutrice mezi 3. a 4. rokem se projevuje zejména zastavením růstu. Malnutrice vede ke zvýšené vnímavosti k infekcím, zvýšené morbiditě (nemocnosti) i mortalitě (úmrtnosti). Dělí se na marasmus, kwashiorkor a mezi nimi přechodné stavy.
Marasmus, kwashiorkor a přechodné stavy
Marasmus se projevuje růstovou retardací, sníženou hmotností, muskulární atrofií (ubývání svalů), ztrátou podkožního tuku.
Kwashiorkor je zapříčiněn nedostatečným příjmem proteinu (bílkovin) nebo jeho ztrátami při ještě dostačujícím energetickém příjmu. Projevuje se kožními lézemi, edémem (otokem), apatií, anorexií, hepatomegalií (zvětšením jater), sníženou hladinou sérového proteinu i jeho jednotlivých frakcí s abundantním (hojným) zastoupením podkožního tuku. Pacienti se rychle uzdravují při podání vysoce proteinové diety.
K dalším nemocem vyžadujícím speciální výživu patří především nádorová onemocnění u dětí (anorexie související se základní chorobou či podáváním cytostatik; kachektizace (fyzická slabost) v důsledku hypermetabolického stavu spojeného s infekcí nebo chirurgickým výkonem; polykací obtíže v důsledku chemoterapie, zhoršené vstřebávání živin po radioterapii).
Dietoterapie
Dietoterapii vyžadují ale i septické stavy (otravy krve), polytraumata, popáleniny, pankreatitidy (záněty slinivky břišní), jaterní a ledvinová onemocnění dětí, gastroezofageální reflux (opakovaný zpětný tok žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu), žaludeční vředy, hyperlipidemie (zvýšené množství lipidů v krvi), u adolescentů mentální anorexie a řada dalších chorob.
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně