Konference Multidisciplinarita 2025 chce zefektivnit péči o duševní zdraví. Díky propojování odborníků
Duševních obtíží v Česku v posledních letech přibývá, na efektivní pomoc je však často nutné čekat. K řešení chce přispět odborná konference Multidisciplinarita 2025 – Mezioborový přístup v péči o duševní zdraví rodin, která se koná 15. května 2025 v Hlavním sále zastupitelstva Magistrátu hl. m. Prahy. Jejím cílem je poukázat na současný stav péče o duševní zdraví celých rodin. Chce také propojovat odborníky z řad dětské a dospělé psychiatrie, psychologie, odborníky z řad školství a sociálních služeb, aby byla poskytovaná péče co nejefektivnější. Konferenci pořádá Zahrada pro duši, příspěvková organizace hl. m. Prahy.

Zdroj: Zahrada pro duši
„Nedávný výzkum Centra sociálních služeb Praha odhalil, že až třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 40 % žáků má příznaky deprese a více než polovina se potýká s problémy se spánkem. Celkem 21 % žáků by potřebovalo odbornou pomoc a podporu v oblasti duševního zdraví, protože mají velmi nízký wellbeing. Chceme nabízet efektivní pomoc, a právě proto jsme založili organizaci Zahrada pro duši, která si klade za cíl vybudovat síť komplexní péče o duševní zdraví Pražanů. Multidisciplinární spolupráce, tedy spolupráce odborníků různých specializací, je klíčem k tomu, aby se lidé v krizové situaci dostali k pomoci rychle, bez zbytečných překážek a aby byla péče skutečně účinná. Od nejmenších dětí a adolescentů, přes maminky v těhotenství a po porodu až po seniory,” vysvětluje Ing. Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.
Konference se zaměří na celou rodinu
„Rodina a její zdraví jsou jednou z nejvyšších hodnot, rodina má nezastupitelné místo v naší společnosti, a proto je důležité o tuto hodnotu pečovat, chránit ji a pomáhat tam, kde je to nezbytné. Proto chceme touto konferencí představit možnosti péče o duševní zdraví celých rodin, poukázat na současný stav a vytvořit prostor pro možnost rozvíjení spolupráce mezi jednotlivými obory,” říká PhDr. Markéta Školoudová, ředitelka organizace Zahrada pro duši.
Na konferenci tak vystoupí celá řada předních odborníků, kteří představí širokou škálu témat: od reformy psychiatrické péče v ČR, přes péči o duševní zdraví v těhotenství a po porodu, akutní péči v dětské psychiatri, péči o adolescenty, sebepoškozování, úlohu sociálních pracovníků až po podporu rodičů dětí s duševními obtížemi nebo destigmatizaci psychických onemocnění. Chybět nebudou konkrétní příklady z praxe, inspirativní diskuse nebo filmová projekce.
„Bez spolupráce napříč pomáhajícími profesemi bychom nikdy nebyli schopni doručit našim pacientům a jejich rodinám komplexní péči a podporu. Nemůžeme životy našich pacientek, pacientů a jejich rodin rozdělit do izolovaných oblastí a myslet si, že mezi sebou nejsou provázané. Ono totiž například obtížnou finanční situaci, která vede k rozvoji depresivního syndromu, nelze vyléčit antidepresivy, je potřeba i podpora v sociální oblasti. Problém či potíž zkrátka není osamoceným prvkem jen v oblasti fyzického a psychického zdraví, ale výrazně ovlivňuje i sociální oblasti našeho bytí, což však platí i obráceně. Jsem si jistý, že konference přispěje k rozvoji multidisciplinárních přístupů na vysoké úrovni,” uzavírá MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., odborný garant konference a primář Centra perinatální duševní péče.
Letošní ročník konference navazuje na úspěšnou konferenci Multidisciplinarita – Naděje pro duševní zdraví dětí a dospívajících, která se konala v listopadu roku 2023.
O Zahradě pro duši
Od ledna letošního roku pomáhá Pražanům v oblasti duševního zdraví Zahrada pro duši, příspěvková organizace hl. m. Prahy, jejíž vznik iniciovala náměstkyně primátora Alexandra Udženija. Zahrada pro duši vznikla transformací organizace Metropolitní zdravotnický servis a neziskové organizace Dům tří přání. Nabízí pomoc v oblasti duševního zdraví a jejím cílem je vytvořit ucelený a efektivní systém péče o duševní zdraví Pražanů.
V Zahradě pro duši pracují týmy zkušených odborníků s mnohaletou praxí, mezi něž patří erudovaní psychiatři, psychologové, sociální pracovníci, terapeuti, zdravotní sestry, speciální pedagogové, krizoví interventi, rodinní poradci, ale také lidé se zkušeností s duševním onemocněním.
Organizace se věnuje také vzdělávání odborné i laické veřejnosti a destigmatizaci duševních onemocnění prostřednictvím Institutu Zahrady pro duši. Ten již za několik měsíců své existence uspořádal vzdělávací akce pro více než 500 odborníků a 1100 žáků a studentů.
Více o konferenci naleznete na zahradaprodusi.cz
Autor: Zahrada pro duši