Čeští vysokoškoláci bodovali na největší evropské přehlídce studentských firem. Zaujali farmářskými drony s umělou inteligencí
Ve dnech 1.–3. července se pod taktovkou JA Europe v Athénách konala největší evropská přehlídka studentských firem Gen-E 2025. V řeckém hlavním městě se sešly stovky mladých inovátorů z 39 evropských zemí. Mezi nimi i zástupci Česka s projektem Cooltivate. Nápad na efektivnější a udržitelné zemědělství pomocí dronů týmu z pražské Anglo-Americké univerzity vynesl velkou pozornost zahraničních investorů a vítězství v odborné kategorii Signature Awards.

Zdroj: JA CZECH
Setkání mladých podnikatelů z celé Evropy
Pod záštitou Evropské komise se 36. ročníku přehlídky Gen-E 2025 zúčastnili studenti středních a vysokých škol, jakožto reprezentanti svých zemí, jejich pedagogové, odborníci na vzdělávání, představitelé firem i politické elity, aby společně ocenili nejlepší podnikatelské projekty nastupující generace.
„Letošní veletrh opět předvedl kreativitu a úsilí mladých podnikatelů, kteří v akademickém roce 2024–2025 založili vlastní průkopnické firmy v programech JA Studentská firma pro střední školy a JA StartUp pro univerzity. Během dvou semestrů se po celé Evropě do obou programů zapojilo přes 400 tisíc studentů, do Athén pak vyrazili jen ti nejlepší – reprezentanti svých zemí. Na českých vysokých školách je program JA StartUp teprve krátce, letos proběhl 3. ročník, o to víc nás těší, že se naši zástupci – tým Cooltivate – v silné konkurenci 19 nejlepších vysokoškolských týmů Evropy dokázal prosadit a zvítězil před odbornou porotou,“ uvedl ředitel české kanceláře Junior Achievement (JA Czech) Martin Smrž.
Drony s umělou inteligencí získaly odborné ocenění
Tým tří kamarádů z pražské univerzity pro Česko získal první odborné ocenění ve vysokoškolské kategorii v historii soutěže. Jejich řešení s využitím umělé inteligence zaujalo porotu natolik, že získali speciální ocenění EY AI Innovators Award, které uděluje společnost EY jako partner této kategorie.
„Název firmy Cooltivate vznikl spojením dvou anglických výrazů – „cultivate“ (kultivovat), které má v jádru růst, péči o půdu v zemědělství, a „cool“, které zdůrazňuje inovace, modernost a udržitelné chování směrem k planetě. Naše drony poskytují v reálném čase zprávy o stavu plodin, kvalitě půdy a zavlažování, což umožňuje malým a středním farmářům efektivnější řízení zdrojů a maximalizaci zisku bez nadužívání vody či hnojiv. Díky dronům a aplikaci FarmLife 3.0 budou mít zemědělci všechna potřebná data rychle a snadno k dispozici,“ popsal člen týmu Cooltivate Radim Zavoral.
Brána k mezinárodnímu úspěchu
Aby mohli čeští vysokoškoláci reprezentovat své projekty v zahraničí, musejí nejprve zvítězit na domácí půdě v programu JA StartUp, ten funguje v Česku teprve tři roky. „Pilotní program JA StartUp jsme na českých vysokých školách zahájili teprve na podzim 2022. V programu studenti založí a vedou firmu se vším všudy, ale stále je možné to brát jen tak ‚na zkoušku‘. Od září do ledna zažijí opravdové reálie podnikání a po konci programu studentské společnosti zanikají. Vidíme ale, že nemalá část, zhruba 20 procent, v byznysu úspěšně pokračuje,“ dodal Martin Smrž.
Zdroj: Pearmedia