Bezpečně u vody 2024 zahájeno

06.06.2024 Policie ČR

Začíná další ročník preventivního a bezpečnostního opatření zaměřeného na rizikové faktory pobytu u vodních ploch a na vodních cestách. Slavnostně, byť s deštěm v zádech, jsme ho zahájili ve Žlutých lázních v Praze. S aktivitami Bezpečně u vody se veřejnost setkává již devět let.

Bezpečně u vody 2024 zahájeno

Zdroj: Policie ČR

„Není novinkou, že každoročně od začátku června do konce září upínáme spolu s našimi partnery větší pozornost k vodním plochám a tokům. Jejich zvýšená návštěvnost v letních měsících pochopitelně představuje různá úskalí, a proto upozorňujeme nejen na rizika pro život a zdraví, ale také na možnosti zabezpečení majetku či pravidla provozu – na silnicích i vodních cestách. K osvětě široké veřejnosti využíváme nejen preventivní kontroly, ale i cílené aktivity našich preventistů v turisticky významných lokalitách,“ popisuje koncept celého opatření první náměstek policejního prezidenta genmjr. Tomáš Lerch.

Tváří Bezpečně u vody je pro tento rok Matyáš Kulich

Po celou sezónu se snažíme zvyšovat povědomí o pravidlech bezpečného pobytu u vody. Letos se více zaměříme na vodní sporty. Jejich provozovatelé si často neuvědomují, jaká je na vodním toku jejich role, jaká pravidla musí dodržovat a jak chránit bezpečí své i ostatních. I proto jsme své síly letos spojili s někým, kdo je na vodě jako doma a má k tématu rozhodně co říci. Ambasadorem letošního ročníku Bezpečně u vody je Matyáš Kulich, reprezentant České republiky ve Světovém poháru na jetsurfu. Společně budeme po celou sezónu komunikovat cestou sociálních sítí, ale i terénních akcí, témata bezpečného provozování vodních sportů, kde zejména při absenci ochranných pomůcek a nerespektování základních pravidel hrozí vážné úrazy.

"Jsem moc rád, že jsme s policií vymysleli tohle spojení. Kampaň jsme tvořili tak, aby zaujala hlavně mladé lidi, kteří si okolo vody v létě užívají a zkouší třeba nové sporty, kde často vzniká velké nebezpečí, aniž by si to člověk uvědomoval. Osobně si myslím, že je důležité ukázat lidem, že policie na vodě není proto, aby všechny kárala. Veřejnost by to měla vnímat tak, že jsou tam proto, aby nám pomohli. Na vodě jsme všichni jedna parta. Nechci nikoho poučovat, jen tu problematiku na vodě osvětlit trochu srozumitelněji jako sportovec, od kterého to lidé přijmou možná lépe. Jsem zvědavý, jak bude veřejnost na naše spojení reagovat," vysvětluje Matyáš Kulich svoji motivaci k nově vzniklé spolupráci.

Preventivní aktivity doplní i dohled

Přestože se snažíme u vody zejména informovat, nevyhneme se pochopitelně ani nutnosti kontrol, vždyť na vodních cestách platí pravidla provozu a na ta by neměli zapomínat nejen vůdci malých plavidel, ale všichni, kdo se na vodních plochách a tocích pohybují. „V loňském roce jsme napříč celou republikou zkontrolovali během opatření 1232 plavidel, 983 vůdců plavidel, 443 přístavišť a 87 půjčoven lodí. Odhalili jsme tak 482 přestupků, přičemž z toho 93 přestupků přímo souviselo s provozováním vnitrozemské plavby. Našim dlouhodobým partnerem v kontrolní činnosti je Státní plavební správa,“ přibližuje bilanci loňské sezóny ředitel ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR plk. Petr Koutný. „Dá se říci, že po devíti letech působení aktivit Bezpečně u vody se situace na vodních tocích stává přehlednější a bezpečnější, což dokazují i počty zjištěných deliktů v poměru k  vysokému provozu na vodních tocích,“ doplňuje plk. Koutný. Nutno podotknout, že našim cílem nejsou jen vůdci motorových plavidel, ale také provozovatelé nemotorových vodních sportů nebo řidiči vozidel, kteří často nechají svá vozidla po příjezdu k vodě odstavená, kde se jim zlíbí.

Těšíme se na setkání v průběhu léta

Letošní ročník Bezpečně u vody jsme zahájili 2. června velkou preventivní akcí v areálu pražských Žlutých lázní. Na obdobných setkáních se s vámi budeme po celé léto vídat také v dalších regionech na březích velkých vodních ploch a toků, v kempech, tábořištích atp. I zde budete moci nahlédnout pod pokličku našich činností, ale také se dozvědět, jak se u vody chovat tak, abyste se od ní vždy vrátili jen s pěknými zážitky.

Jednu základní radu pro vás máme ale už teď. Ostražitost, zodpovědnost a respekt k ostatním neodkládejte ani při odpočinku u vody. Jedině tak splní relax u vody očekávání.

Přejeme hezké a bezpečné léto.


Video s Matyášem Kulichem ke shlédnutí ZDE


Zdroj: Odbor prevence Policejního prezidia ČR

Bezpečnost Děti Prázdniny
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes