Preventivní vyšetření dítěte po porodu

25.04.2024 Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Novorozenci jsou propouštěni z novorozeneckých oddělení nejčastěji mezi 48–72 hodinami po porodu. Do 48 hodin by měl dítě prohlédnout praktický lékař pro děti a dorost.

Preventivní vyšetření dítěte po porodu

Zdroj: nzip.cz

V případě, že porod a poporodní adaptace matky a novorozence proběhla bez komplikací (minimálně 2 hodiny po porodu) a je zajištěna péče pro novorozence, je možné opustit porodnické zařízení dříve na základě písemného informovaného nesouhlasu s poskytováním zdravotních služeb (tzv. negativní reverz). Veškerou odpovědnost za novorozence již přebírají na sebe zákonní zástupci.

Péče o dítě v časném novorozeneckém a kojeneckém věku má jistá specifika, na která je třeba upozornit. Některá onemocnění s vyšší frekvencí výskytu mohou být pomocí časně zahájené léčby včas podchycena. Je proto snaha je aktivně vyhledávat (screening), a to nejlépe na celoplošné úrovni.

Česká odborná lékařská společnost doporučuje:

  1. do 24 hodin po propuštění prohlídku (klinické vyšetření) u poskytovatele zdravotních služeb v oboru neonatologie, dětské lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost;
  2. provedení odběru krve na screening dědičných metabolických poruch 48-72 hodin po narození u poskytovatele zdravotních služeb v oboru neonatologie, dětské lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost;
  3. další dosud neprovedená screeningová vyšetření novorozence u poskytovatele zdravotních služeb.

48 až 72 hodin po porodu

Celoplošný novorozenecký laboratorní screening na 18 metabolických vad, mezi které patří:

  • vrozená snížená činnost štítné žlázy (kongenitální hypotyreóza),
  • vrozená nedostatečnost tvorby hormonů v nadledvinách (kongenitální adrenální hyperplazie),
  • vrozená porucha tvorby hlenu (cystická fibróza),
  • čtyři dědičné poruchy látkové přeměny aminokyselin (fenylketonurie, leucinosa, glutarová acidurie typu I, izovalerová acidurie),
  • šest dědičných poruch látkové přeměny mastných kyselin (deficit acyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, deficit 3-hydroxyacyl-CoA hydrogenázy mastných kyselin s dlouhým řetězcem, deficit acyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselin s velmi dlouhým řetězcem, deficit karnitinpalmitoyltransferázy I a II, deficit karnitinacylkarnitintranslokázy).

Bližší informace naleznete na www.novorozeneckyscreening.cz.

Odběr se provádí z krevní kapky z paty novorozence, kterou odebere ošetřující dětský lékař nebo sestra novorozeneckého oddělení nebo praktický lékař pro děti a dorost.

Výsledky novorozeneckého screeningu

Negativní výsledek novorozeneckého laboratorního screeningu znamená, že u vyšetřovaného novorozence nevzniklo podezření na žádné ze sledovaných onemocnění. Takový výsledek laboratoře z logistických důvodů nesdělují.

Výsledek novorozeneckého laboratorního screeningu u metabolických a endokrinních onemocnění je zpravidla uzavřen do 14 dnů. V případě cystické fibrózy může trvat laboratorní analýza až 2 měsíce. Jestliže tedy nejsou rodiče nebo ošetřující lékař dítěte kontaktováni do 2 měsíců od provedení odběru, znamená to, že žádná nemoc nebyla novorozeneckým laboratorním screeningem zachycena.

3. až 4. den v porodnici

Vyšetření sluchu

Zdravé ucho při podráždění zevním zvukovým stimulem produkuje vlastní zvuk způsobený kmitáním vláskových buněk ve vnitřním uchu (tzv. emise). Tohoto fenoménu využíváme ke screeningu poruch sluchu.

Screening na vrozený šedý zákal

Screening katarakty (šedý zákal) se provádí v porodnici 3.–4. den po porodu pomocí přímého oftalmoskopu (oční zrcátko s vlastním zdrojem světla). Pokud je čočka čirá, světlo projde bez problémů až na sítnici a odrazí se od ní jako tzv. červený reflex (podobné odrazu blesku fotoaparátu způsobujícího červený odraz očí). Naopak při vrozené kataraktě tento reflex neproběhne.

Vyšetření kyčlí

Rozpoznání vývojového postižení kyčlí je založeno na metodě tzv. trojitého síta (tři po sobě jdoucí kontroly), která zajišťuje co největší záchyt onemocnění a zahájení časné léčby. První vyšetření se provádí již v porodnici a je založené na klinickém zhodnocení kyčlí dětským lékařem a na provedeném ultrazvukovém vyšetření. Pokud vyšetření nebylo v porodnici provedeno, posouvá se do období 2.–3. týdne života.

Podávání vitaminů K a D

Pro prevenci krvácivé nemoci novorozenců se standardně jednorázově podává 1 mg vitaminu K svalovou injekcí, popř. po dobu 3 měsíců ve formě perorálních kapek v dávkovacím schématu 1 kapka týdně. Pro prevenci křivice se od 2. týdne života podává 400–600 jednotek vitaminu D denně po dobu 1 roku (případně až 1,5 roku, pokud bylo dítě narozeno v zimních měsících, kdy je produkce vitaminu D dále snížená).

První návštěva praktického lékaře pro děti a dorost

První návštěva u ošetřujícího praktického lékaře pro děti a dorost po propuštění z porodnického zařízení by měla proběhnout do 48 hodin a pokud je to možné v jeho vlastním sociálním prostředí, což upravuje vyhláška č. 70/2012 o preventivních prohlídkách. Při kontrole proběhne prvotní seznámení se zdravotním stavem novorozence, kontrola stavu výživy, přeměření a převážení. Praktického lékaře pro děti a dorost se doporučuje mít vybraného ještě před porodem miminka.

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem lékaře, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu.

Další možností vyhledání lékaře je Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb (NRPZS), který poskytuje kompletní přehled o všech poskytovatelích zdravotní péče v České republice. Nabízí údaje o profilu a rozsahu péče poskytované jednotlivými zdravotnickými zařízeními, obsahuje kontaktní údaje na daná zdravotnická zařízení a další podrobnější informace.


Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

 

Děti Mateřství a rodičovství Péče Prevence Porod Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes