Novela zákoníku práce: Slaďování osobního a pracovního života
Novelou zákoníku práce, která vstoupila v platnost 19. září 2023, se provádí transpozice několika evropských směrnic a přináší řadu novinek a pozitivních změn.
Zdroj: shutterstock.com
Záměrem je, aby zejména rodiče malých dětí nebo pečující měli co nejlepší oporu v zákoně a dobré podmínky pro skloubení rodinného života s prací.
Slaďování osobního a pracovního života
Jak bude rodič žádat zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené?
Rodič bude mít nově povinnost podat žádost o čerpání rodičovské dovolené alespoň 30 dní předem, ledaže tomu brání vážné důvody na jeho straně. Žádost bude muset být nově písemná a obsahovat konkrétní dobu čerpání rodičovské dovolené.
Co se myslí „vážnými důvody“ na straně zaměstnance, pro které nemohl žádost o rodičovskou dovolenou podat zaměstnavateli alespoň 30 dní před plánovaným čerpáním.
Jde o situace, které jsou zejména nepředvídatelné a mají závažnou povahu s ohledem na dítě, jejich výčet není uveden a budou záviset i na konkrétním případu. Již nyní lze uvést například úmrtí nebo vážnou nemoc jednoho z rodičů, nebo i kratší onemocnění matky dítěte (např. laktační psychóza), které znemožňují danému rodiči péči o dítě a druhý rodič nemá reálnou možnost zajistit péči jinak.
Co když bude chtít rodič s rodičovskou dovolenou na dobu kratší než 3 roky čerpat další rodičovskou dovolenou?
Postačí, aby rodič podal zaměstnavateli další žádost o čerpání rodičovské dovolené. Toto platilo již před účinností transpoziční novely zákoníku práce, nicméně z důvodu právní jistoty nově zákon výslovně stanoví, že rodič může žádat o čerpání rodičovské dovolené i opakovaně.
Změní se pro zaměstnance podmínky při podávání žádostí o kratší úvazek?
Nově bude muset být žádost zaměstnance (zaměstnanec jako osoba pečující o jinou závislou osobu či o dítě mladší než 15 let, anebo těhotná zaměstnankyně) o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu pracovní doby vždy písemná.
Může zaměstnavatel odmítnout žádost zaměstnance o kratší úvazek?
Ano, stejně jako před 1. říjnem 2023 může zaměstnavatel zamítnout žádost, pokud tomu brání vážné provozní důvody. Nově však bude muset zaměstnavatel takové zamítnutí vždy písemně odůvodnit (nepostačí tak ústní sdělení, že nemůže zaměstnanci vyhovět s ohledem na vážné provozní důvody).
Měla jsem „plný úvazek“ a požádala jsem zaměstnavatele o kratší pracovní dobu z důvodu péče o 4letého syna, čemuž zaměstnavatel vyhověl. uzavřeli jsme tak dodatek k pracovní smlouvě. Nyní jde ale syn do školky a chci opět pracovat na plný úvazek. co mám dělat?
Zaměstnanec může nově žádat o obnovu nebo částečnou obnovu původní týdenní pracovní doby. Nejedná se ale o „nárokovou“ žádost, neboť zaměstnavatel nemá povinnost žádosti vyhovět, je však povinen písemně odůvodnit případné zamítnutí žádosti. Z těchto důvodů může být z pohledu zaměstnance jistější, pokud se zaměstnavatelem sjedná kratší pracovní dobu na určitou dobu (např. na 2 roky), neboť uplynutím doby určité dojde automaticky k obnově původní délky týdenní pracovní doby (ledaže se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou jinak, neboť si např. zaměstnanec opět požádá o kratší pracovní dobu).
Pečuji o svou starou matku, která je ve II. stupni závislosti na péči jiné osoby (středně těžká závislost) a z toho důvodu mám sjednánu kratší pracovní dobu. Více by mi však vyhovovala práce z domova. musí mi home office zaměstnavatel umožnit?
Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II až IV zaměstnavatele písemně o výkon práce na dálku a zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit. Zaměstnavatel tedy není povinen Vaší žádosti vyhovět, ale pokud jí nevyhoví, musí sdělit písemně důvody, které tomu brání. V případě, že zaměstnavatel žádosti vyhoví, je třeba uzavřít písemnou dohodu o práci na dálku.
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR