Nejvhodnější způsoby přípravy příkrmů

14.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Přechod od výhradního kojení nebo krmení mlékem na pevnou stravu je důležitým milníkem v životě každého miminka. Postupné zavádění prvních pevných potravin do jejich stravy je pro rozvoj jejich chuťových preferencí, nutričních potřeb a dovedností souvisejících s jídlem v celku zásadní. Které způsoby přípravy příkrmů jsou pro kojence a batolata nejvhodnější pro jejich zdravý vývoj?

Nejvhodnější způsoby přípravy příkrmů

Zdroj: pixabay.com

Začátek pevné stravy

Zavádění pevné stravy by mělo být postupné a začít byste měli, až když je váš kojenec nebo batole připraveno. Znamení, která naznačují, že je dítě připraveno na pevnou stravu, zahrnují zájem o jídlo dospělých, schopnost sedět s podporou a ztrátu reflexu vyplivnutí jídla. Začněte s jednoduchými, jemnými potravinami, jako jsou obilné kaše nebo vařená zelenina.

Příprava domácích příkrmů

Nejlepší možnost představují domácí příkrmy. Můžete si být jisti, že potraviny jsou čerstvé a bez přidaných konzervačních látek nebo cukrů. Začněte s jednoduchými ingrediencemi, jako je mrkev, sladké brambory, jablka nebo banány, a postupně přidávejte další potraviny.

Rozmixování nebo rozdrcení potravin

V počátečních fázích pevné stravy je důležitá jemná konzistence. Potraviny můžete rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat na hladkou kaši či pyré. Postupem času lze postupně zvýšit hrubost konzistence, aby se podpořil rozvoj žvýkacích dovedností.

Pozor na med

Potrava dětí mladších jednoho roku by neměla obsahovat med. Ten totiž může obsahovat bakterii způsobující vzácnou, avšak vážnou nemoc známou jako dětský botulismus. Takzvaný kojenecký botulismus nastává při požití spory C. botulinum. Třebaže jsou tyto spóry přítomny v půdě a občas na nemytém produktu, nejběžnějším způsobem kontaktu dítěte s touto bakterií je požití medu.

Omezte sůl a cukr

Při přípravě příkrmů pro kojence a batolata je důležité omezit přídavek soli a cukru. Děti mají přirozeně citlivější chuťové buňky, a tak nepotřebují takové množství soli nebo cukru jako dospělí. Přílišné množství soli nebo cukru přispívá i nezdravým stravovacím návykům v budoucnosti.

Vyhněte se potravinám s vysokým rizikem alergií

Některé potraviny jsou považovány za alergeny a neměly by se dětem před určitým věkem podávat. Mezi ně patří mléko, vejce, arašídy, mořské plody, sója, pšenice, ryby a ořechy. Jednotlivé potraviny zavádějte postupně, abyste mohli snadno identifikovat alergie nebo potenciální reakce.

Ohřívání jídla

Pokud ohříváte příkrmy, ujistěte se, že jsou správně zahřáté, ale ne příliš horké. Promíchejte jídlo a dejte mu několik minut, aby se zchladilo a dosáhlo požadované teploty. Pokuste se vyhnout mikrovlnné troubě.

Příprava příkrmů pro kojence a batolata je zodpovědný úkol, který vyžaduje pozornost a zaměření na detail. Začněte postupně. Zavádějte nové potraviny jednu po druhé a sledujte reakce. Domácí příkrmy jsou nejlepší volbou, protože vám umožní kontrolovat ingredience a zajistit, že vaše dítě dostává správnou výživu. Dodržováním těchto doporučení mu pomůžete vyvinout si zdravé stravovací návyky, které mu poslouží celý život.


Autor: redakce eMaminy.cz

Děti Výživa
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes