Každý trávník může být hustý a zelený. Stačí ho správně vertikutovat
Kdo by si nepřál zdravý a zelený trávník obklopující dům jak vystřižený z katalogu namísto nevzhledného porostu plného mechu, zahnědlých skvrn a lysin? Nemusí to být tak těžké. Klíčem je správná vertikutace a hnojení, jejichž čas nastává právě teď s příchodem jara.

Zdroj: SEKPRO
Jak trávník uzdravit?
Tím zásadním krokem pro udržení hustého a zeleného trávníku je jeho vertikutace. O co se jedná? Vertikutace trávníku je vlastně velmi jednoduchý proces provzdušnění nařezáváním vrchní vrstvy půdy, díky čemuž dojde k odstranění nežádoucího segmentu organických nečistot. Provádí se vertikutátorem, což je nástroj sestavný z otáčivých nožů.
Důležité je správné načasování
Nejvhodnější a nejúčinnější je provádět provzdušnění trávníku v prvních jarních týden. Měsíce březen a duben jsou k tomuto účelu obecně nejvhodnější. Vertikutace v tomto období pomůže kořínkům se po zimně rychleji zregenerovat. Zásadní je, aby byla půda vlhká, ale nikoli podmáčená. Pokud provzdušnění nestihnete na jaře, budete muset počkat až do podzimu. Vertikutovat trávník v horkých letních měsících by mu vůbec neprospělo.
Jak na to
Postup, jak provzdušnit trávník, není vůbec složitý. Trávník musíte před samotnou vertikutací posekat tak, aby byl co nejkratší. Pokud je hodně prorostlý mechem, je dobré předem aplikovat přípravek proti mechu, který jeho odstranění usnadní. Nastavte nože vertikutátoru tak, aby pronikaly přibližně 3 milimetry do půdy. Určitě nejdříve vyzkoušejte účinnost přístroje na menší ploše trávy. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud budete provádět vertikutaci v podélném a následně i příčném směru.
Pozor na časté chyby
Určitě nikdy neprovádějte vertikutaci v době horka a sucha nebo naopak po dešti. Trávník by se z toho nemusel vzpamatovat. Také příliš hluboký řez by velmi pravděpodobně poškodil kořeny trávy, a proto nikdy nenastavujte nože hlouběji, než jsou zmíněné 3 milimetry. Pamatujte, že takové ošetření je přeci jen zásah do struktury trávníku, a ten bude potřebovat svůj čas na regeneraci. Nepodceňujte proto následnou péči. A že méně je někdy více, rozhodně platí i v tomto případě. Příliš časté provzdušňování by trávník naopak oslabilo. Doporučuje se tento proces opakovat maximálně dvakrát do roka.
Po akci
Vyhrabanou trávu, mech a plsť shrabejte a odstraňte. Můžete ji použít třeba jako kompost. Po vertikutaci bude trávník nějakou dobu trochu nevzhledný. Dopřejte mu potřebný čas na regeneraci. Pomůžete mu důkladnou zálivkou, ale také vhodnými hnojivy. Hustotu trávníku podpoříte výsevem nových semen, zvláště, pokud se někde vyskytly lysiny. Poraďte se v květinářství, určitě vám doporučí travní směs vhodnou pro vaše podmínky, která zajistí ty nejlepší výsledky.
Když potřebujete pomoc
Pokud máte pocit, že je toho na vás přeci jen moc, není nic jednoduššího než si zavolat odborníky. Specializovaná firma přesně ví, co váš trávník potřebuje, aby se znovu zazelenal. Žijete-li v Libereckém kraji či v Praze, obraťte se na firmu SEKPRO. Osobní přístup zahradníků a jejich profesionální stroje zajistí účinnou vertikutaci trávníku, stejně jako tu nejlepší regenerační péči.
Autor: SEKPRO, s.r.o.