Jaká pravidla platí pro pohyb dětských cyklistů na silnicích

30.03.2024 Platforma VIZE 0, z.ú.

Kromě obecně platných pravidel pro jízdu na bicyklu je třeba pamatovat, že na silnici smějí děti mladší 10 let jet na kole jen pod dohledem osoby starší 15 let. Toto omezení však neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné či pěší zóně. Pokud je jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší 7 let. V přívěsném vozíku určeném pro přepravu dětí smí osoba starší 18 let vézt nejvýše dvě děti mladší 10 let. Rovněž tak jen osoba starší 18 let smí vézt dítě mladší 10 let na dětském kole připojeném k jízdnímu kolu spojovací tyčí.

Jaká pravidla platí pro pohyb dětských cyklistů na silnicích

Zdroj: shutterstock.com

A samozřejmě platí, že cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu. Ta musí být schváleného typu a mladý cyklista ji musí mít na hlavě řádně připevněnou. Při dopravní výchově na školách je dětem vysvětlováno, že jízda bez přilby může být nebezpečná. „Ovšem v konečném důsledku jsou to právě rodiče, kteří jsou pro ně každodenním vzorem. Vzorem, který rozhoduje, nakolik bude brát nastupující generace problematiku bezpečnosti na silnicích vážně,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Také je třeba pamatovat na řádný technický stav jízdního kola. A také na jeho povinné vybavení. Jedná se např. o přední a zadní odrazku, odrazky oranžové barvy na paprscích kol i obou stranách pedálů. Blatníky a ani zvonek nejsou povinné, ale lze je vřele doporučit.

I dětští cyklisté by měli permanentně dbát na svou viditelnost, tedy i za dne. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, resp. alespoň vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy.

Dětský cyklista by měl být seznámen alespoň se základy pravidel silničního provozu. Náročnost provozu, do kterého se vydává, by měla odpovídat i jeho věku a mentální vyzrálosti. Silnice totiž není hřiště, každé pochybení může vyústit do vážné dopravní nehody.

Objevuje se také nový trend, a to zranění na elektricky poháněných koloběžkách a skateboardech.


Zpracoval: Roman Budský – Platforma VIZE 0

Bezpečnost Děti Cestování
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes