Zánět středního ucha

09.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Akutní zánět středního ucha, známý také jako otitis media acuta, je nejčastější onemocnění sluchového ústrojí. Postihuje především děti v kojeneckém a batolecím věku, ale může se vyskytnout i u dospělých. Tento zánět je způsoben infekcí střední část ucha za bubínkem. Je důležité co nejdříve rozpoznat příznaky a poskytnout odpovídající léčbu, aby se zabránilo komplikacím, které mohou být se zánětem spojeny.

Zánět středního ucha

Zdroj: pixabay.com

Příznaky zánětu středního ucha

Onemocnění mívá rychlý nástup a zejména ve své počáteční fázi bývá velice bolestivé. Tento druh zánětu je často spojen s virovou infekcí horních cest dýchacích, která se do středouší dostane zvukovodem (Eustachovou trubicí), načež následuje infekce bakteriální. Příznaky zánětu středního ucha se mohou lišit v závislosti na věku a závažnosti infekce, toto jsou nejčastější z nich:

  • bolest v uchu, která může být intenzivní a pulzující
  • náhlé zhoršení až ztráta sluchu
  • výtok z ucha
  • podrážděnost, neklid, problémy se spánkem
  • ztráta chuti k jídlu, průjem, zvracení
  • zvýšená teplota až horečka
  • citlivost na dotek, časté dotýkání se ucha

Léčba zánětu středního ucha

Léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků a boj proti infekci. Pokud se jedná o virový zánět, pak obvykle symptomatická léčba cílí na zvládání bolesti a snižování horečky pomocí antipyretik a analgetik, případně kombinace obojího. V případě bakteriální infekce jsou často předepisována antibiotika či antibiotické kapky do uší, které bojují proti bakteriím způsobujícím infekci. Pokud hnis v uchu utlačuje bubínek, je potřeba zánět odstranit propíchnutím bubínku a odsátím hnisu (tzv. píchání ucha). Tento zákrok přináší velikou úlevu od bolesti.

Zánět středního ucha není radno podceňovat, neboť neléčený zánět může způsobovat velmi vážné zdravotní komplikace. V důsledku protržení bubínku může dojít k ohluchnutí či dočasné obrně lícního nervu anebo zánět kosti za uchem může přejít v zánět mozkových blan. Již při pouhém podezření na akutní otitidu je potřeba (zvláště u malých dětí) vyhledat lékaře, který provede odbornou diagnostiku a určí adekvátní způsob léčby. Následně je velice důležité dodržovat lékařské pokyny ohledně dávkování a délky léčby a také vždy dobrat předepsaná antibiotika, a to i přes rychlé zlepšení a ustupující příznaky.

Prevence zánětu středního ucha

Dodržování preventivních opatření minimalizuje riziko vzniku zánětu středního ucha. Zde je několik doporučení:

  • udržujte čisté a suché ušní boltce, vyhněte se zavádění cizích předmětů do uší a dbejte na pravidelné mytí rukou;
  • posilujte imunitní systém prostřednictvím vyvážené stravy, dostatečného odpočinku a pravidelného cvičení;
  • vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi a podporujte dobré hygienické návyky;
  • zamezte pasivnímu kouření a udržujte prostředí dětí a nemocných bez kouře;
  • dodržujte očkovací plán – v současné době je možné očkovat děti proti pneumokokovým infekcím již od 2 měsíců věku. 

Jak již bylo řečeno, i při pouhém podezření na zánět středního ucha je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a v žádném případě nespoléhat na domácí léčbu a babské rady (jako je vkládání česneku do ucha). Pouze lékař může poskytnout správnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu, která přispívá ke snížení rizika přechodu akutního zánětu v chronický.


Autor: redakce eMaminy.cz

Děti Nemoc




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes