První příkrmy pro děti

05.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Zavedení příkrmů patří k důležitým mezníkům ve vývoji každého dítěte. Znamenají přechod z výhradně mateřského nebo umělého mléka na pevnou stravu. V tento moment se do dětského jídelníčku zavádí nové chutě a textury.

První příkrmy pro děti

Zdroj: pixabay.com

S prvními příkrmy se obvykle začíná kolem šesti měsíců věku, přičemž je nutné brát v úvahu individuální vývoj dítěte. Zpočátku jsou příkrmy zpravidla ve formě hladké kaše nebo pyré, které jsou snadno stravitelné. Nejčastěji se začíná s příkrmy na bázi ovoce a zeleniny, jako jsou jablečné nebo mrkvové pyré. Postupně se pak přidávají další potraviny, jako jsou obilné kaše, maso, ryby a mléčné výrobky.

Při přípravě prvních příkrmů je třeba dodržovat několik zásad:

  • dbejte na čistotu a hygienu při manipulaci s potravinami
  • používejte čerstvé a kvalitní suroviny
  • dodržujte správné skladování potravin
  • příkrmy dobře rozmixujte
  • nová jídla zavádějte postupně, abyste mohli sledovat případné alergické reakce nebo nesnášenlivost potravin.

Můžete se inspirovat našimi recepty:

Banánová kaše – rozmačkejte zralý banán vidličkou, přidejte trochu mateřského mléka nebo kojenecké vody, dokud nevznikne hladká kaše.

Vařené kaše: hrušková, jablková, jahodová, borůvková mrkvová, avokádová,  hrášková, celerová, brokolicová špenátová, dýňová – oloupejte (očistěte) a nakrájejte dané ovoce či zeleninu (zmrazený hrášek, špenát) a uvařte v kojenecké vodě. Poté rozmixujte a přidejte trochu mateřského mléka nebo kojenecké vody, dokud nevznikne hladká kaše.

Ovesné vločky s banánem – uvařte jemné ovesné vločky v kojenecké vodě, přidejte rozmačkaný banán a promíchejte.

Rýžová kaše s jablkem – uvařte rýži v kojenecké vodě a poté přidejte oloupané a nakrájené jablko. Vše rozmixujte do hladké kaše.

Tvarohová kaše – smíchejte tvaroh s trochou mateřského mléka nebo kojenecké vody a rozmačkejte vidličkou.

Po ověření, že vaše dítě není alergické na nějakou potravinu, lze vytvářet různé kombinace: banán + avokádo, jablko a řepa, brambory a špenát či mrkev a zázvor.

Určitě přijdete i na další recepty. Jen nezapomínejte vždy přidávat mateřské mléko nebo kojeneckou vodu a důkladně mixovat. Je důležité, aby kaše byly hladké a jemné a dítě se jimi Současně je nutné dodržovat doporučené množství a vybírat kvalitní suroviny bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu.


Autor: redakce eMaminy.cz

Děti Výživa
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes