Poporodní inkontinenci je třeba řešit. Bez vhodné terapie se může problém s udržením moči výrazně zhoršit

24.04.2025 EMC a. s.

Péče o zdraví je pro mnoho žen po porodu náročná. Řešení zdravotních obtíží spojených s těhotenstvím by se však nemělo odkládat a nechtěný únik moči je jedním z nich. Při nevhodném cvičení nebo zanedbání posilování svalů pánevního dna může dojít i k závažnějším poruchám udržení moči.

Poporodní inkontinenci je třeba řešit. Bez vhodné terapie se může problém s udržením moči výrazně zhoršit

Zdroj: EMC a. s.

Příčiny poporodní inkontinence

Těhotenstvím a následným porodem dochází k oslabení svalů a nervových struktur v oblasti pánevního dna. To způsobuje především močovou inkontinenci, která je v tomto období velice častým problémem, avšak mnohdy zanedbávaným. Přetrvává-li inkontinence u žen i po šestinedělí, měly by vyhledat odbornou pomoc. Nesprávným posilováním si mohou totiž i ublížit. Riziko inkontinence výrazně narůstá u vícečetných porodů, u starších prvorodiček i u žen, které porodily miminko s hmotností přes čtyři kilogramy. Přispět k ní mohou také opakované záněty močového měchýře.

Jak odhalit a řešit problém?

„Posilování svalů pánevního dna je vhodné již během těhotenství a po porodu jde u většiny žen o nutnost. Jedná se o vnitřní svaly, které si musí umět ženy samy uvědomovat. Proto bývá často problematické tyto svaly efektivně aktivovat. Pokud navíc mají ženy specifické problémy narušení svalů či nervových struktur, mohou si jejich nesprávným zatěžováním přivodit dlouhodobé obtíže s udržením moči. Svaly pánevní dna navíc pomáhají stabilizaci těla, chrání bederní páteř a zabraňují poklesu orgánů, především dělohy. Pro odhalení potíží s inkontinencí je třeba odborného vyšetření,“  říká Mgr. Heltová, fyzioterapeutka brandýské nemocnice, která se specializuje na dysfunkce pánevního dna.  

Fyzioterapeutické vyšetření zjišťuje napětí svalů pánevního dna pohmatem. Lze ho doplnit také ultrazvukovým vyšetřením pro posouzení postavení orgánů, případně magnetickou rezonancí u komplexnějších problémů s pohybovým aparátem. To pomůže odhalit míru oslabení svalů a nervových struktur pánevního dna.

Terapie

Podle lékařky je důležité inkontinenci netajit a vyhledat odbornou pomoc. Možností léčby je hned několik:

  • vědomě natrénovat aktivaci a relaxaci oblasti pánevního dna; to lze pak zařazovat do běžných denních aktivit; pokud to pacientka zvládne, přechází se ke komplexnějším cvikům
  • různé prvky z jógy, akupunktura, akupresura nebo stále častěji využívaná viscerální terapie
  • speciální terapeutické křeslo v případě, že je aktivace svalů pánevního dna náročná; křeslo dokáže cíleně stimulovat hluboké svaly pánevního dna a výsledky pacientky pociťují již po prvních sezeních; metoda je také vhodnou přípravou pro operativní řešení těžších případů inkontinence. 

Na zdraví matek a novorozenců se zaměřil také letošní Světový den zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna. Upozornil na problematiku předčasných úmrtí matek a novorozenců, kterým by se dalo předcházet, a mezi hlavní témata patří podpora zdravého těhotenství i lepšího tělesného zdraví žen po porodu.

 

Zdroj: EMC a. s. a nemocnici Brandýs nad Labem

Podpora a pomoc Prevence, léčba Porod Těhotná Zdraví Žena



Další články



Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes