Atopický ekzém

20.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Atopický ekzém postihuje miliony lidí po celém světě, stejně často muže i ženy. Trpí jím 15 až 30 % dětí, 2 až 10 % dospělých. Jaké jsou příčiny, příznaky a formy nepříjemného onemocnění a jak probíhá léčba atopického ekzému?

Atopický ekzém

Zdroj: pixabay.com

Atopický ekzém, nebo-li atopická dermatitida, je kožní zánět většinou alergického původu. Patří mezi celoživotní epizodická onemocnění s charakteristickými recidivujícími obdobími zhoršení a klidu, tj. remisemi. Kontinuální průběh se objevují pouze ve výjimečných případech.

Příčiny atopického ekzému jsou multifaktoriální a zahrnují kombinaci genetických, imunitních a environmentálních faktorů. Dochází ke snížení hydratace pokožky, zvyšuje se tedy její suchost, čímž se snižuje odolnost lipidové kožní bariéry. Zásadní roli hraje také genetická predispozice, neboť jedinci s rodinnou anamnézou atopického ekzému, alergií nebo astmatu jsou většinou k vývoji onemocnění náchylnější.  

Příznaky atopického ekzému se mohou lišit v závislosti na věku jednotlivce. U kojenců se typicky objevuje vyrážka na tvářích, krku, pažích a nohách. Kůže je suchá, zarudlá a svědivá. U starších dětí a dospělých se ekzém obvykle lokalizuje na záhybech kůže, jako jsou lokty, kolena, zápěstí a krk. Kůže je suchá, drsná a mohou se objevit drobné puchýřky, záněty a vředy.

Mezi hlavní spouštěcí faktory lze zařadit alergeny, změny v dietě, šťáva z čerstvých plodů (jahody, citrusy, rajčata, exotické ovoce), emocionální stres, kontakt s aeroalergeny – srst zvířat, roztoči, pyly a plísně, kontakt s domácími zvířaty, mikroorganismy – bakterie, viry, plísně, kvasinky, kontakt pokožky s přírodními vlákny – vlna, kožešina, rovněž i umělá vlákna, například polyester, kontakt s dráždivými látkami – horká voda, cigaretový kouř, mýdla, prací prostředky bohaté na enzymy, chlad a horko a konečně u žen hormonální změny – 1. a 2. trimestr těhotenství, období kolem porodu, menopauza, premenstruační období.

K příznakům chronického kožního onemocnění patří zejména svědění, zarudnutí, suchá a odlupující se pokožka zejména v ohybových místech končetin – zápěstí, loketní a zákolenní jamky, na obličeji, krku a v horní části hrudníku.

Léčba atopického ekzému zahrnuje celkový přístup zaměřený na zmírnění příznaků, hydrataci kůže a prevenci zhoršení stavu. Základem léčby je pravidelné a důkladné hydratování kůže pomocí speciálních hydratačních krémů nebo mastí. Je důležité vyhnout se kosmetickým výrobkům nebo prostředkům, které by mohly dráždit kůži. K úlevě od svědění a snížení zánětu pak může lékař předepsat antihistaminika nebo kortikoidy. Cílem léčby atopického ekzému je snížit množství příznaků, udržet kůži zdravou a minimalizovat nepohodlí způsobené svěděním a zánětem. Všechny kroky je třeba konzultovat s dermatologem.

Atopický ekzém může být pro dítě i rodiče velmi frustrující a stresující. Je důležité pamatovat na to, že každý případ je individuální, a proto vyžaduje individuální přístup a trpělivost. Je také důležité, aby si dítě udržovalo pozitivní přístup a bylo podporováno rodinou i lékaři. S pravidelnou léčbou a správnou péčí o kůži může být stav atopického ekzému úspěšně zvládnut.

Autor: redakce eMaminy.cz


Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes