Mocný zvuk – dokument mapující muzikoterapeutickou péči o velmi těžce nemocné děti

10.06.2024 Zdravotní klaun, o.p.s.

Dokument s názvem Mocný zvuk přibližuje, jakým způsobem pracují Zdravotní klauni s velmi těžce nemocnými dětmi na oddělení Následné intenzivní péče v Nemocnici Hořovice, zejména s využitím muzikoterapeutických technik. Dostupný je nyní veřejnosti na YouTube kanále organizace. Snímek režíroval Petr Záruba.

Mocný zvuk – dokument mapující muzikoterapeutickou péči o velmi těžce nemocné děti

Autor: Jan Dobrovský

Oddělení Následné intenzivní péče pro děti jsou velmi náročná pracoviště. V České republice se nacházejí taková pouze dvě – v Nemocnici Hořovice a ve Vojenské nemocnici Olomouc. Obě se Zdravotními klauny spolupracují. Malí pacienti z těchto oddělení jsou často na přístrojích a trpí různými handicapy, které jim brání reagovat na vnější podněty. Jejich jediným životním prostorem je nemocniční lůžko, kde tráví prakticky celý svůj život. Zdravotní klauni i ošetřující personál jsou přesvědčeni, že je systematická práce s nimi, především za pomocí hudby, nesmírně důležitá.

Efekt je viditelný

„Vidíme i na monitorech, jaký vliv má terapie Zdravotních klaunů efekt na vegetativní systém. I pacient, který zdánlivě vypadá, že vůbec nevnímá, se zklidní, uvolní se svalové křeče. Když přijdou klauni, hned vidíme, jak se ta čísla na monitorech mění,“ říká primář oddělení NIP Daniel Blažek.

Zdravotní klauni pravidelně navštěvuji oddělení NIP v Hořovicích od roku 2019, ve Vojenské nemocnici Olomouc pak od roku 2023. Jde o speciálně certifikovaný tým klaunů, který má patřičné vzdělání i praxi v oboru muzikoterapie. Začínali se studiem na olomoucké univerzitě, kde otevřeli právě speciální obor dětská muzikoterapie. Rok a půl trvající studium tehdy absolvovalo 15 klaunů. V současnosti tým tvoří přibližně 20 klaunů, kteří se v oboru muzikoterapie nadále pravidelně školí, nebo jej dokonce sami lektorují.

Důležitá je trpělivost

„Spojovat klaunování s hudbou je mojí vášní. Děti na těchto odděleních nemůžou komunikovat slovy, komunikace zvuky se tedy logicky nabízí. Jde o dlouhodobou práci, každý týden se dítěti skrze hudbu přibližujeme čím dál víc a výsledkem může být po několika měsících úsměv. To je náš cíl,“ říká Jan Kyncl, Zdravotní klaun a garant muzikoterapeutických programů. „Je to hodně o trpělivosti. Pamatuji si pacientku v kómatu, chodili jsme k ní pravidelně asi tři roky. Už jsme v podstatě nic nečekali, přestože jsme cítili, že to napojení mezi námi fungujeme. A jeden den zkrátka otevřela oči a my jsme se viděli. To byl opravdu velký okamžik,“ doplňuje.

Kromě terapie pro pacienty Zdravotní klauni pravidelně pořádají muzikoterapie i pro personál. „Velmi oceňujeme možnost relaxace a muzikoterapie i pro nás. Je to taková prevence syndromu vyhoření,“ říká Jana Djakow, zástupkyně primáře oddělení NIP v Hořovicích. Personál podle jejích slov Zdravotní klauny velmi dobře přijímá a ti mají vliv na celkovou atmosféru na oddělení, což je ostatně v dokumentu vidět také.

Dokument se v loňském roce promítal na několika filmových festivalech, nyní je volně dostupný ke zhlédnutí na YouTube kanále Zdravotníhoklauna. Na stejném kanále je k dispozici také záznam online premiéry, kterou doplnila navazující diskuze s primářem oddělení Danielem Blažkem a Zdravotním klaunem Janem Kynclem, moderovaná influencerkou a spisovatelkou Terezou Salte.


Autor: Zdravotní klaun 

Děti Podpora a pomoc Paliativa
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes