Jak vymýšlet zahradu, aby se tam líbilo nám i dětem
Zahrady u domů, v osadách či u chalup se mohou stát místem dětem zaslíbeným, kde se prolíná radost z pohybu s odpočinkem, hrami, se zálibami a zážitky.
Zdroj: Jana Kolková Rydvalová, Petr Kolka
Podívejme se, nač je dobré myslet při zařizování zahrady, aby si ji kupříkladu městská rodina s dětmi naplno užila.
Původní zahrada Pozemek zahrady
Pro dnešní návrh jsme vybrali zahrádku, na které noví majitelé nechali dva staré ovocné stromy. Takového rozhodnutí nebudou litovat, i když na stromech se už rodí mnohem méně ovoce než před lety, Stromy stále zahradu krášlí a v našem návrhu budou důležité.
Zahrádka je zatím prázdná, čeká na novou chatku i využití. Hodí se sem jednoduchost, aby vynikla přírodní tvář místa.
Staré ovocné stromy na jaře krásně pokvetou, dodají zahradě stín k odpočinku a především budou místem her obyvatel zahrady. Žebřík a barevná sedátka v koruně učiní z mohutnějšího stromu živou rozhlednu, dětem přinese neobvyklý pohled na svět z výšky.
Bude tu možno pozorovat okolí i život v koruně stromu, navíc malým návštěvníkům nabídne vítanou trochu dobrodružného lezení na strom.
Příležitosti k pohybu či pozorování lákají k aktivitě
Druhý strom, který v minulosti přišel o část koruny, je jako stvořený pro zavěšení jednoduché, ale bytelné houpačky. Její výhodou bude, že unese i dospělého. Dětem poslouží k pohybové aktivitě.
Do korun je možné umístit ptačí budky. Je to zároveň příležitost vyrobit je vlastníma rukama a třeba s dětskou asistencí. Podobně může být lákavé tvoření hmyzí domečků a posléze i dalších prvků, které souvisejí s životem na zahradě. Pozorování ptactva patří k příjemným zahradním kratochvílím, zaujme nás nejspíš i životaběh hmyzu.
Žebříkem za dobrodružstvím I dospělý se pohoupe
Bytový dům pro hmyz Putovní skládací stolek a židle
Skládací stolek s židlemi může putovat zahradou podle toho, kde bude zrovna chuť posedět, vypít kávu nebo pozorovat zahradu.
Květnaté louky jsou nenáročné na péči (sekají se většinou 1–3x ročně). Plochy takto oseté působí po svém zapojení (cca po 2 letech) přírodně, rozevlátě a objeví se v nich květy rostlin, které z dnešních luk často vymizely.
Střed zahrádky vyhradíme pravidelně sečenému pobytovému trávníku. Lemovat ho budou plochy oseté směsí trav a divokých květin – tzv. květnatá louka.
Plochy můžeme osít například směsí Kopretinová louka, Česká květnice apod. Loučky kromě estetického efektu umožní pozorování života rostlin i hmyzu. Způsob postupného kosení navíc může napomoci motýlům v jejich stále těžším životě a v rozmnožování – tzv. motýlí louka.
Kromě rozevlátých ploch květnaté louky je v zahrádce navržen záhon, který je možné využít k pěstování trvalek, bylinek, ale třeba i zeleniny. (Na plánku pod písmenem C.)
Vrba Angustifolia Muchovník
Zahradu bude z jedné strany rámovat výsadba keřové vrby (Salix elaeagnos Angustifolia), která poskytne dostatek skrýší pro malé obyvatele zahrady. Její rozčepýřený vzhled navíc dodá pocit vzdušnosti, kterého se snažíme dosáhnout.
Dobrůtky v zeleni
Z druhé strany uzavře zahradu výsadba keřů muchovníku (Amelanchier ovalis), který z jara hezky vykvete a začátkem léta bude obsypán jedlými plody, které vzhledem i chutí připomínají borůvky. Na podzim se navíc muchovníky krásně a výrazně vybarvují.
Navržená zahrádka nebude příliš náročná na péči a městské rodině umožní trávit čas klidně, obyčejně a v přírodně působícím prostředí.
Kresby a foto autoři a archiv autorů: Jana Kolková Rydvalová, Petr Kolka
(zdroj: izahradkar.cz)