Jak vymýšlet zahradu, aby se tam líbilo nám i dětem

31.03.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Zahrady u domů, v osadách či u chalup se mohou stát místem dětem zaslíbeným, kde se prolíná radost z pohybu s odpočinkem, hrami, se zálibami a zážitky.

Jak vymýšlet zahradu, aby se tam líbilo nám i dětem

Zdroj: Jana Kolková Rydvalová, Petr Kolka

Podívejme se, nač je dobré myslet při zařizování zahrady, aby si ji kupříkladu městská rodina s dětmi naplno užila.

Původní zahradaKresba zahradyPůvodní zahrada                                                           Pozemek zahrady

Pro dnešní návrh jsme vybrali zahrádku, na které noví majitelé nechali dva staré ovocné stromy.  Takového rozhodnutí nebudou litovat, i když na stromech se už rodí mnohem méně ovoce než před lety, Stromy stále zahradu krášlí a v našem návrhu budou důležité.

Zahrádka je zatím prázdná,  čeká na novou chatku i využití. Hodí se sem jednoduchost, aby vynikla přírodní tvář místa.


Staré ovocné stromy na jaře krásně pokvetou, dodají zahradě stín k odpočinku a především budou místem her obyvatel zahrady. Žebřík a barevná sedátka v koruně učiní z mohutnějšího stromu živou rozhlednu, dětem přinese neobvyklý pohled na svět z výšky.

Bude tu možno pozorovat okolí i život v koruně stromu, navíc malým návštěvníkům nabídne vítanou trochu dobrodružného lezení na strom.

Příležitosti k pohybu či pozorování lákají k aktivitě

Druhý strom, který v minulosti přišel o část koruny, je jako stvořený pro zavěšení  jednoduché, ale bytelné houpačky. Její výhodou bude, že unese i dospělého. Dětem poslouží k pohybové aktivitě.

Do korun je možné umístit ptačí budky. Je to zároveň příležitost vyrobit je vlastníma rukama a třeba s dětskou asistencí. Podobně může být lákavé tvoření hmyzí domečků a posléze i dalších prvků, které souvisejí s životem na zahradě. Pozorování ptactva patří k příjemným zahradním kratochvílím, zaujme nás nejspíš i životaběh hmyzu.

Houpačka na větviŽebříkem za dobrodružstvím                                 I dospělý se pohoupe

Hmyzí domekZahradní zákoutíBytový dům pro hmyz                                               Putovní skládací stolek a židle

Skládací  stolek s židlemi může putovat zahradou podle toho, kde bude zrovna chuť posedět, vypít kávu nebo pozorovat zahradu.


Květnaté louky jsou nenáročné na péči  (sekají se většinou 1–3x ročně). Plochy takto oseté působí po svém zapojení (cca po 2 letech) přírodně, rozevlátě a objeví se v nich květy rostlin, které z dnešních luk často vymizely.

Střed zahrádky vyhradíme pravidelně sečenému pobytovému trávníku. Lemovat ho budou plochy oseté směsí trav a divokých květin – tzv. květnatá louka.

Plochy můžeme osít například směsí Kopretinová louka, Česká květnice apod. Loučky kromě estetického efektu umožní pozorování života rostlin i hmyzu. Způsob postupného kosení navíc může napomoci motýlům v jejich stále těžším životě a v rozmnožování – tzv. motýlí louka.

Kromě rozevlátých ploch květnaté louky je v zahrádce navržen záhon, který je možné využít k pěstování trvalek, bylinek, ale třeba i zeleniny. (Na plánku pod písmenem C.)

Keřová vrba (Salix elaeagnos) AngustifoliaMuchovníkVrba Angustifolia                                                        Muchovník

Zahradu bude z jedné strany rámovat výsadba keřové vrby (Salix elaeagnos Angustifolia), která poskytne dostatek skrýší pro malé obyvatele zahrady. Její rozčepýřený vzhled navíc dodá pocit vzdušnosti, kterého se snažíme dosáhnout.

Dobrůtky v zeleni

Z druhé strany uzavře zahradu výsadba keřů muchovníku (Amelanchier ovalis), který z jara hezky vykvete a začátkem léta bude obsypán jedlými plody, které vzhledem i chutí připomínají borůvky. Na podzim se navíc muchovníky krásně a výrazně vybarvují.

Navržená zahrádka nebude příliš náročná na péči a městské rodině umožní trávit čas klidně, obyčejně a v přírodně působícím prostředí.

 

Kresby a foto autoři a archiv autorůJana Kolková Rydvalová, Petr Kolka
(zdroj: izahradkar.cz)

Aktivity Děti Zahrada
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes