Geny a náhradní rodinná péče - imunita
U imunity nelze nabídnout jednoduchou přímočarou odpověď. Nejedná se totiž o jediný znak. Dá se říct, že model, kdy popisujeme naši genetickou výbavu jako inventář – máme predispozice se ubránit chřipce, neštovicím, ústnímu oparu – popisuje danou situaci mnohem lépe než to, jak dobrou máme imunitu.
![Geny a náhradní rodinná péče - imunita](https://www.emaminy.cz/img/magazin/clanky/Geny-a-nahradni-rodinna-pece-imunita-66000fc05507f.webp)
Do jaké míry je dědičná imunita?
Obecně se přepokládá, že když zplodí dítě dva rodiče, kteří jsou méně příbuzní, bude mít jejich potomek díky různorodějším MHC genům bohatší a robustnější imunitu.
Část specifické imunity proti různým patogenům závisí na takzvaných MHC genech. Alely těchto genů se nacházejí na různých místech genomu a slouží k vytváření signalizacích látek. Pomocí těchto signalizačních látek se označí cizorodé součástky na povrchu napadené buňky, takže je bílé krvinky dovedou včas rozpoznat a zlikvidovat. Obecně se soudí, že když zplodí dítě dva rodiče, kteří jsou méně příbuzní, bude mít jejich potomek díky různorodějším MHC genům bohatší a robustnější imunitu. Pokud totiž zdědíme od matky i od otce stejnou alelu, například proti některému typu rýmy, nebudeme mít proti tomuto druhu rýmy o moc lepší obranu, než kdybychom měli alelu proti rýmě jen jednu – prostě jedna z těch dvou stejných alel nám bude v genomu zbytečně zabírat místo. Když budeme mít od otce v tomto místě alelu proti rýmě a od matky proti oparu, bude to už o něco lepší, ubráníme se dvěma nemocem místo jedné.
Chceme-li přiblížit dědivost imunity, uděláme nejlépe, pokud se soustředíme na kombinaci jednoho symptomu u jedné choroby. Napadlo mě podívat se na známý virus SARS-CoV-2, ten totiž pronikl do lidské populace nedávno, takže u všech infekcí první vlny máme jistotu, že skutečně sledujeme odpověď lidské imunity, a ne výsledek předchozí imunizace tím samým virem (to by se nám mohlo stát například pokud bychom sledovali dědivost imunitní odpovědi na nějaký kmen chřipky). Podle vědecké práce z prvního roku řádění COVID, vykazovaly různé symptomy různou míru dědivosti.
Třeba slavná ztráta čichu vykazovala nízkou dědivost, jen okolo 19 %, asi mnohem víc záleželo na konkrétním kmenu viru, který infekci vyvolal nebo na náhodných interakcích mezi organismem a virem. Průjmové projevy vykazovaly dědivost okolo 34 %, silná únava 31 %. Nejsilnější dědivost, asi 49 %, byla zjištěna v případě delirických stavů – poměrně vážných neurologických projevů zmateného, zamlženého myšlení, která se týkala asi 27 % hospitalizovaných pacientů. Vzhledem k tomu, jak často byly spojeny delirické stavy se smrtí, máme i dobrou proměnnou indikující velmi vážný průběh nemoci, což je asi to, co člověka na imunitní odpovědi organismu nejvíc zajímá.
Dá se předpokládat, že dědivost a výskyt vážných projevů u jiných onemocnění bude víceméně podobná, případně někde v rozpětí nižších hodnot, které jsem zmiňoval výše. Pro srovnání, dědivost sklonů k rakovině je okolo 33 % (u některých typů je nižší, ale u melanomu, kožního nádoru, je asi až 58 %) a rakovinou zároveň někdy během života onemocní každý 3. Čech.
Autor: evoluční biolog Petr Tureček (zdroj: Dobrá rodina o.p.s.)