10 tipů (nejen) na prázdninové venkovní hry

07.06.2024 Redakce eMaminy.cz

Léto se blíží mílovými kroky a předpovědi hlásí slunečné prázdniny. Dá se tedy předpokládat, že většinu času strávíme s dětmi venku. Už bychom asi měli začít přemýšlet o tom, jak ty naše ratolesti zabavíme.

10 tipů (nejen) na prázdninové venkovní hry

Zdroj: shutterstock. com

Venkovní hry nejsou jenom o zábavě, ale také o vzdělání. Hraní her na zahradě, výletě, dovolené či procházce přírodou může dětem pomoci s rozvojem jejich schopností a naučit je něco o přírodě i chování k druhým.

Zde je 10 tipů na hry, které nás v redakci napadly, určitě však vymyslíte hromadu dalších a možná zavzpomínáte i na vlastní dětství.  

Honba za pokladem

Tato klasická hra rozvíjí fantazii, logiku a pohybové dovednosti.

Skryjte po zahradě či parku indicie, které povedou k pokladu (může to být sladkost, malá hračka, ….). Nápovědou může být hádanka, rébus, obrázek nebo šipky.

Potřeby: poklad, papír a tužka na indicie, fixky/pastelky na případné kreslení indicií a potom třeba kamínky nebo klacíky na vytvoření šipek.

Skákání panáka

Tato tradiční, stará známá, hra procvičí dětskou koordinaci, smysl pro rytmus i paměť.

Nakreslete na zem panáka a vymyslete různé úkoly pro jednotlivá políčka (skákat na jedné noze, dotknout se chodidlem hlavy, zopakovat jazykolam, otočit se o 360 stupňů apod.).

Potřeby: křída na nakreslení panáka.

Přetahovaná

Tato hra podporuje sílu, týmového ducha a hlavně zábavu.

Rozdělte děti do dvou týmů a nechte je tahat za provaz, dokud jeden z týmů nepřetáhne druhý přes vyznačenou čáru. Pozorujte, jak se děti domlouvají, jakou volí taktiku a jak se umí domluvit.

Potřeby: pevné lano, k označení čáry křída nebo kamínek a podobně.

Pozorování brouků, ptáků a dalších živočichů

Tato aktivita podporuje zájem o přírodu, pozorování, ale i klid.

Vydejte se s dětmi na procházku a pozorujte nejrůznější brouky. S pomocí lupy a internetu zjistíte, jak se jmenují a čím jsou přírodě užiteční. Rozhlédněte se po okolí, zvedněte hlavu a sledujte ptáky, kam se letí schovat, lehněte si do trávy a chvíli jenom mlčte, poslouchejte ticho a dívejte se na oblohu.

Potřeby: lupa, encyklopedie, možná deka na pozorování 

Stavění domečků, hradů, ...

Tato hra rozvíjí fantazii, kreativitu a také spolupráci.

Nasbírejte s různé přírodní materiály a nechte je z nich stavět domečky, bunkry, nebo jiná fantazijní díla. Kdo bude mít největší hrad, nejvyšší věž, nejoriginálnější stavbu nebo nejroztomilejší chaloupku? 

Potřeby: větvičky, listy, kůra, šišky, mech, kamínky, …

Hledání barevných předmětů

Tato aktivita podporuje vnímání barev, soustředění a paměť.

Dopředu si připravte seznam barevných předmětů, které se běžně vyskytují venku (např. červená kytička, žlutý list, modrá obloha atd.). Děti pak chodí po zahradě a hledají předměty z daného seznamu. Vyhrává ten, kdo jich najde nejvíce.

Potřeby: seznam barevných předmětů, papír a tužka pro děti nebo košík či krabičku, pokud by měly předměty sbírat

Kimovka

Tato hra procvičí paměť a pozornost.

Na plátně či zemi vystavte na krátkou dobu různé věci - hračky, nádobí, kamínky, zkrátka cokoli, co vás napadne. Poté je zakryjte a nechte děti vyjmenovat, co si zapamatovaly. Hru uzpůsobte věku dětí – pro starší připravte více předmětů, pro mladší třeba jenom tři.

Potřeby: předměty na kimovku, plátno/deka na zakrytí.

Házení míčem

Tato hra rozvíjí koordinaci, hod, chyt a postřeh.

Hrajte různé varianty házení míčem, jako je chytání a házení si navzájem, házení na cíl, driblování, hodit o zeď otočit se a mích chytit apod. Pamatujete si ještě na míčovou „školku“?

Potřeby: míč, případně zeď, o kterou lze házet

Malování na chodník

Tato aktivita podporuje fantazii, kreativitu a jemnou motoriku.

Použijte křídy nebo speciální barvy na chodník a nechte děti kreslit, co se jim líbí, aby se jim rozvíjela jejich představivost. Dnešní děti mají hodně věcí takzvaně „naservírovaných“, takže je dobré ponechat jim trochu volnosti. Možná se tak dozvíte zajímavé věci.

Potřeby: křídy/barvy na chodník.

Skrývačka

Tato oblíbená hra rozvíjí fantazii, vnímání prostoru a nutí děti přemýšlet za sebe sama.

Jeden z hráčů se schová a ostatní ho pak hledají. Po nalezení se role vymění.

Potřeby: stromy v lese, keře v parku a tak dále

Zdánlivě obyčejné hry dokáží divy a mnohdy předčí nejrůznější herní konzole a počítačové hry. Nebojte se vymýšlet vlastní hry a přizpůsobovat pravidla věku a zájmům vašich dětí. Fantazii se meze nekladou. Naopak. Děti pak jistě ocení vaši kreativitu a pozitivní energii, která z vás bude vyzařovat. Důležitá je zábava a především to, že jste všichni společně    

 

Autor: redakce eMaminy

Aktivity Děti Rodina VzděláníDalší článkyNewsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes