Terapie zvířaty

13.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Práce se zvířaty v terapiích přináší seniorům mnoho pozitiv z hlediska fyzické, emoční a sociální pohody. Terapie se psy, kočkami, koněm, drobnými zvířaty, ale i pobyt v přírodě jim poskytují různé benefity. Kontaktem se zvířaty se snižuje stres, úzkost a pocit osamělosti, podporuje se sociální interakce a pohybová aktivita.

Terapie zvířaty

Zdroj: pixabay.com

S jakými druhy animoterapie nebo též zooterapie se můžeme setkat nejčastěji?

Canisterapie – terapie se psy (léčebné využití psa)

Psi patří k nejčastěji používaným zvířatům v terapii mnohých seniorů. V tomto typu terapie jsou zpravidla využíváni speciálně vyškolení terapeutičtí psi schopni navázat a poskytnout emocionální podporu. Při terapii se psy dochází k podpoře sociální interakce, snižování stresu a úzkosti, zvyšování pohybové aktivity a podporování kognitivních schopností seniorů.

Felinoterapie – terapie s kočkami (léčebné využití kočky)

Kočky jsou rovněž oblíbenou volbou v terapii seniorů. Jejich jemný a uklidňující přístup pomáhá zlepšit náladu a snížit pocit osamělosti. Kromě toho mohou kočky stimulovat seniory ke hře a interakci, což přináší radost a zlepšuje jejich pohybovou aktivitu.

Hipoterapie a hiporehabilitace – terapie s koněm (léčebné využití koně)

Hipoterapie, je forma léčby využívaná u seniorů s různými fyzickými a mentálními postiženími. Kůň poskytuje fyzioterapeutické benefity, jako je posílení svalů, zlepšení koordinace a rovnováhy. Kontakt s koněm také podporuje emoční a sociální interakci, zvyšuje důvěru a sebevědomí seniorů.

Terapie s drobnými zvířaty

Tato terapie zahrnuje využití drobných zvířat (králíky, morčata, fretky, akvarijní rybičky, plazy nebo ptáky), která mohou být snadno manipulována a přinášejí radost a zábavu. Při kontaktu se zvířaty se senioři cítí uvolněnější, zlepšuje se jejich nálada a emocionální pohoda.

Terapie se zvířaty v přírodě

Terapie prostřednictvím pobytu ve venkovním prostředí a kontakt se zvířaty v divočině se často provádí prostřednictvím exkurzí nebo programů v přírodních rezervacích nebo farmách. Pobyt v přírodě a pozorování volně žijících zvířat přináší seniorům relaxaci, snižuje stres a podporuje jejich pohybovou aktivitu.

Méně známými a méně rozšířenými druhy terapie se zvířaty jsou například Lamaterapie či Delfinoterapie.

Je důležité, aby terapie se zvířaty - animoterapie (zooterapie) - probíhala pod dohledem odborníků a dodržovaly se určité standardy a stanovená pravidla. 


Autor: redakce eMaminy.cz

Terapie Podpora a pomoc
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes