Potravinové banky

29.03.2024 Česká federace potravinových bank, z.s.

Potravinové banky jsou samostatné neziskové organizace, jejichž prostřednictvím se potraviny dostávají k dětem i dospělým v nouzi. Většinou platí, že na každý kraj připadá jedna potravinová banka. Na národní i nadnárodní úrovni zastupuje všech patnáct potravinových bank Česká federace potravinových bank.

Potravinové banky

Zdroj: Česká federace potravinových bank

Potraviny banky získávají od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců. Většina potravin je určena k rychlé spotřebě, má uplynulou dobou minimální trvanlivosti, poškozený obal nebo špatné označení. Tím, že je zachráníme, neskončí na skládce nebo ve spalovně.

Česká federace potravinových bank je nezisková organizace. Na národní i nadnárodní úrovni zastupuje všech patnáct regionálně působících potravinových bank v ČR. Koordinuje jejich činnost, podporuje rozvoj, hájí zájmy, získává finanční i materiální zdroje, sumarizuje výsledky, dbá na dodržování základních pravidel Charty evropských potravinových bank a provozuje centrální sklad pro příjem a distribuci celonárodních darů.

Jak to funguje

  • Zachraňujeme - od našich partnerů a dárců získáme potraviny často určené k likvidaci.
  • Skladujeme - potraviny zkontrolujeme, roztřídíme a dočasně uskladníme.
  • Pomáháme - potraviny darujeme dobročinným organizacím nebo přímo lidem v nouzi.

Komu pomáháme

Získané potraviny a základní materiální pomoc putuje prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, rodičům samoživitelům, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Naše cíle

  • Bojovat proti plýtvání potravinami.
  • Dělit se o získané potraviny s těmi, kteří mají hlad.
  • Obnovovat solidaritu mezi lidmi.

Statistická data

  • 13200 shromážděných tun potravin
  • 400 tisíc podpořených osob
  • 1381 odběratelských organizací
  • 163 výdejních míst po celé ČR

Potravinové banky většinou neposkytují potraviny přímo osobám v nouzi, ale dělají to prostřednictvím odběratelských neziskových organizací a nově i prostřednictvím Výdejen potravinové pomoci.

Níže získáte kontakt na potravinovou banku, která působí ve Vašem regionu. Doporučí vám dobročinnou organizaci, ke které máte nejblíže a můžete u ní požádat o potravinovou pomoc.

POTŘEBUJI POMOC

 

Zdroj: Česká federace potravinových bank

Podpora a pomoc
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes