Pitný režim

03.01.2024 Martina Vrbická, Vařme jinak

Pitný režim je součástí zdravého životního stylu, je třeba se na něj myslet.

Pitný režim

Zdroj: pixabay.com

Potřeba tekutin se ve zvyšujícím se věku nemění, ale dochází bohužel k pozdějšímu nástupu pocitu žízně. Proto se u velké části seniorů objevuje dehydratace, která velmi zhoršuje celkový zdravotní stav a zvyšuje riziko některých onemocnění.

JAK poznáte, že málo pijete?

Únava, bolesti hlavy, zmatenost – to jsou jedny projevů "vysychání" organismu u lidí, kteří málo pijí.

Že málo pijete poznáte jednoduše… podle barvy moči.

  • Průhledná až světle žlutá: Obvykle značí dobrou hydrataci a zdravý stav.
  • Světle žlutá až tmavě žlutá: Ukazuje na dostatečnou hydrataci. Tmavší odstín může naznačovat už mírnou dehydrataci.
  • Tmavě žlutá až hnědá: Může být známkou dehydratace nebo může signalizovat zdravotní problémy. 

KOLIK pít?

Pít je potřeba i bez pocitu žízně, pravidelně v malých dávkách celý den. V nápojích je potřeba denně přijmout alespoň 1 – 1,5 litru tekutin.

Jak to ale udělat, že… v tomhle mém článku najdete 10 tipů, jak se donutit víc pít: https://varmejinak.cz/2018/04/29/jak-se-donutit-vypit-dostatek-vody/

CO pít?

Vhodnými nápoji jsou voda, čaje (bylinné, ovocné a zelený čaj), ředěné ovocné a zeleninové šťávy, minerálky pouze v malém množství (ne u některých onemocnění). Nevhodné jsou koncentrované šťávy, káva, silný černý i zelený čaj a energetické nápoje.

Čistá voda by měla tvořit minimálně polovinu denního příjmu tekutin.

Rady jak podpořit pitný režim a očistu organizmu nejen na jaře najdete v mém článku: https://varmejinak.cz/2016/03/29/6-pravidel-jak-se-propit-k-jarni-ociste-organismu/.


Autor článku: Martina Vrbická

Poznámka:

Autorka není lékařkou. Uvedené rady nejsou lékařským doporučením. V případě individuálních zdravotních otázek se obraťte na kvalifikovaného odborníka.

Zdraví
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes