Létání během těhotenství

11.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Těhotenství je období plné změn. Rozhodnutí, co je pro ženu a její dítě nejlepší, mohou být složitá. Jedním z takových je i to, zda je bezpečné létat během těhotenství. Létání v těhotenství se rozhodně nevylučuje, jen je potřeba naslouchat svému tělu a poradit se se svým gynekologem.

Létání během těhotenství

Zdroj: shutterstock.com

Obecně platí, že do 28. týdne by vás bez problémů měly přepravit všechny aerolinky. Od 28. do 36. týdne můžou některé letecké společnosti vyžadovat potvrzení od vašeho ošetřujícího lékaře, že můžete létat. Od 36. týdne těhotenství (v případě vícečetného těhotenství už od 32. týdne) se létání nedoporučuje vůbec. Podmínky pro cestování těhotných žen je ovšem nutné ověřit u konkrétní letecké společnosti ještě před nákupem letenky. Podmínky se totiž mohou výrazně lišit.

Dle odborníků je nejbezpečnější létat během druhého trimestru (mezi 4. a 7. měsícem těhotenství). V prvním trimestru by mohlo díky větším změnám tlaku dojít k samovolnému ukončení těhotenství, navíc vás mohou trápit ranní nevolnosti nebo únava. Ve třetím trimestru naopak hrozí riziko, že dojde k předčasnému porodu.

Většina lékařů se však shoduje, že pokud máte bezproblémové těhotenství a pokud jste zdravá, není důvod se létání vyhýbat ani v těhotenství. I tak ovšem můžou nastat jistá rizika:

 • krevní sraženiny - dlouhodobé sezení a nedostatek pohybu během letu mohou zvýšit riziko krevních sraženin;
 • nízký tlak - vysoká nadmořská výška a změny tlaku během letu mohou způsobit nízký krevní tlak, což může mít negativní dopad na těhotnou ženu;
 • dehydratace - suchý vzduch na palubě letadla může způsobit dehydrataci;
 • riziko infekce - v letadle je mnoho lidí na malém prostoru, což zvyšuje riziko infekce.

Aby bylo létání během těhotenství co nejbezpečnější a nejpohodlnější, doporučuje se přijmout následující opatření:

 • konzultujte vše se svým lékařem - než se rozhodnete pro let, poraďte se se svým lékařem;
 • vyberte si vhodné sedadlo - pokud možno, vyberte si sedadlo s větším prostorem pro nohy a také sedadlo do uličky, abyste mohla kdykoliv vstát a projít se;
 • pijte hodně vody - aby se zabránilo dehydrataci, pijte hodně vody a vyhněte se kofeinu a alkoholu; nebojte se požádat letušku o svou vlastní láhev vody, ať máte dostatečný přísun tekutin;
 • pohybujte se - snažte se pravidelně pohybovat a protahovat nohy, abyste zabránili vzniku krevních sraženin; každou hodinu se zvedněte a jděte se projít uličkou po letadle; 
 • noste kompresní punčochy - kompresní punčochy mohou pomoci zabránit krevním sraženinám a zmírňují nepříjemné otoky dolních končetin;
 • oblečte se pohodlně - vezměte si pohodlné oblečení z přírodních materiálů, mějte více vrstev, ať se můžete přiobléknout; letadle bývá často zima, přibalte klidně šátek na krk či deku. 
 • zůstaňte připoutaná - přestože není povinnost zůstávat během letu připoutaný k sedadlu, nechte si pás zapnutý, i když kapitán zhasne světelné znamení; nikdy nevíte, kdy nastanou turbulence a zapnutý pás vás pomůže ochránit před nečekaným zraněním; pás si zapněte pod bříškem, nikoliv přes něj. 
 • zabalte si svačinu – i když na některých linkách dostanete něco k jídlu, mějte po ruce malé svačinky, abyste předešly hladu; případně se může stát, že vám nabízené jídlo nebude chutnat a ještě ráda sáhnete do batohu pro své vlastní zásoby.

Ve chvíli, kdy máte cestu letadlem posvěcenou od svého gynekologa, nezapomeňte si zařídit kvalitní cestovní pojištění. I zde je důležité vybrat správnou pojišťovnu, protože ne všechny jsou ochotny vás pojistit po určitém týdnu těhotenství. Také je dobré se informovat o dostupné lékařské péči v místě, kam se chystáte vycestovat. Nezapomeňte si s sebou spakovat těhotenskou průkazku a kartičku pojištěnce. 

Nevydávejte se do míst, kde hrozí infekce nebo exotické nemoci, ani do míst, kde se musíte předem nechat očkovat. Nejsou vhodná ani místa s vysokou nadmořskou výškou, extrémními teplotami nebo špatnými hygienickými podmínkami. 

Jak vidíte, při správné přípravě si nemusíte odepírat dovolenou ani během těhotenství. Jen naslouchejte svému tělu, berte ohled na svůj zdravotní stav a vše zkonzultujte se svým lékařem.


Autor: redakce eMaminy.cz

Bezpečnost Cestování Těhotná
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes