Injekční léčba: Každý pátý ji potřebuje. Jak to zvládnout?

25.03.2025 Ing. Milan Eyberger

Život je plný nečekaných událostí a někdy se stane, že se ocitneme v situaci, kdy je nutné sáhnout po lékařské pomoci. Může jít o náhlé zdravotní komplikace, úraz nebo akutní onemocnění. Stejně tak se může jednat o plánovanou léčbu chronických onemocnění, podporu v období těhotenství nebo léčbu neplodnosti. Za těchto okolností se často setkáme s nutností injekční aplikace léků.

Injekce. Každý pátý z nás se s nimi setká. Aplikace injekce.  TUGI, pomocník s pícháním injekcí.

Zdroj: Ing. Milan Eyberger

Možná se vám při této představě vybaví nepříjemné vzpomínky z dětství, možná pociťujete obavy. Ale věřte, v tom nejste sami. Statistika hovoří jasně: „Každý pátý člověk se během svého života ocitne v situaci, kdy bude potřebovat injekční léčbu.“ To znamená, že v každé rodině, v každé skupině přátel, v každém pracovním kolektivu se s vysokou pravděpodobností najde někdo, kdo má s injekcemi osobní zkušenost, anebo ji mít bude.

Proč se to týká tak velkého procenta populace?

Injekční léčba není v dnešní době ničím výjimečným a týká se širokého spektra populace. Její vysoká frekvence vyplývá z několika faktorů, k nimž patří například větší dostupnost a využívání moderní medicíny, vyšší povědomí o prevenci a léčbě různých i zvyšující se dlouhodobá injekční léčba chronických onemocnění nebo příprava na mateřství či problémy s neplodností.

Pár příkladů pro představu

Těhotenství a šestinedělí: Ne malé skupině žen lékaři v rámci řady vyšetření v počátku těhotenství doporučují užívat léky na ředění krve, ať z důvodů genetických či jako preventivní opatření navazující na předchozí zdravotní stav budoucí maminky. Proto je injekční podávání léků jako Clexane, Fraxiparine nebo Inhixa běžnou praxí. Po porodu se riziko trombózy ještě zvyšuje, a proto pokračuje injekční léčba i v šestinedělí.

Hormonální antikoncepce: Některé typy hormonální antikoncepce mohou zvyšovat riziko žilní trombózy, což vyžaduje pečlivé zvážení rizik a přínosů ze strany lékaře. Lékař proto vždy posuzuje individuální riziko a vybírá vhodný přípravek.

Chronická onemocnění: S rostoucím věkem se zvyšuje i výskyt chronických onemocnění, jako je revmatoidní artritida, ovšem některá se objevují již v mládí, sem patří třeba roztroušená skleróza. Obě onemocnění vyžadují pravidelnou injekční léčbu.

Asistovaná reprodukce (IVF): Injekční podávání hormonů tvoří nedílnou součást snahy o umělé oplodnění. To se stává stále dostupnějším a využívanějším způsobem, v případě, že se párům dlouhodobě nedaří počít dítě přirozenou cestou. Proto se s injekcemi setkává stále větší počet žen.

Je však důležité si uvědomit, že pro mnoho lidí představuje injekční léčba značnou psychickou zátěž.

Na strach z injekcí nemusíte být sami

Strach z injekcí není výjimečný a může být způsoben nepříjemnými zážitky z dětství, neznalostí či citlivou povahou. Zdravotníci by tak k pacientům měli přistupovat s empatií a nabízet jim možnosti, jak tento strach překonat, aby se nestal překážkou pro správné dodržování předepsané léčby. Existuje řada ověřených metod, jak se s ním vypořádat a jak si aplikaci injekcí usnadnit.


Řešení je třeba aktivně hledat

Informujte se: Zjistěte si o injekční léčbě co nejvíce informací. Pochopení procesu vám pomůže snížit úzkost a omezit nežádoucí vedlejší účinky jako např. bolestivé modřiny.

Komunikujte s lékařem: Nebojte se svému lékaři svěřit se svým strachem. Může vám doporučit techniky relaxace nebo jiná dostupná řešení.

Dělejte malé krůčky: Začněte pozvolna, sledujte videa o aplikaci injekcí nebo si nacvičujte aplikaci s prázdnou stříkačkou.

Relaxujte: Naučte se techniky hlubokého dýchání nebo meditace, které vám pomohou se uklidnit.

Zapátrejte po novinkách: Existují speciální pomůcky, jako je TUGI, které usnadňují aplikaci injekcí s léky na ředění krve nebo roztroušenou sklerózu a snižují bolestivost i tvorbu modřin.

Injekční léčba se týká velkého procenta populace a je jen otázkou času, kdy se dotkne přímo nás, případně někoho z našeho okolí. Ať už jde o běžné obavy či panický strach, je důležité se nebát svěřit se s obavami a vyhledat pomoc. S dostatečnými informacemi, správnou technikou a pomůckami lze injekční léčbu zvládnout s větším klidem.


Autor: Ing. Milan Eyberger

Bezpečnost IVF, neplodnost Nemoc Prevence, léčba Zdraví Žena




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes