Zapomenuté koleje úzkorozchodných drah v Česku

05.05.2024 Redakce eMaminy.cz

V minulosti křižovaly Českou krajinu stovky kilometrů úzkorozchodných drah. Své vlastní koleje měly továrny, doly, statky i armáda. Tyto nenápadné železničky hrály důležitou roli v rozvoji průmyslu a zemědělství, ačkoliv vedle gigantických parních lokomotiv na tratích státní železnice působily skromně.

Zapomenuté koleje úzkorozchodných drah v Česku

Zdroj: cs.wikipedia.org

Na rozdíl od klasické železnice s rozchodem 1 435 mm si úzkorozchodky vyžadovaly méně materiálu a snáze se stavěly v náročném terénu. Proto se staly ideálním řešením pro dopravu materiálu a produktů v továrnách, dolech, lesích a na stavbách.

S nástupem průmyslové revoluce a rostoucí poptávkou po dopravě zažily úzkorozchodné dráhy na přelomu 19. a 20. století svůj zlatý věk. Vznikaly stovky kilometrů kolejí, na kterých se pohybovaly malé parní, dieselové, ale i elektrické lokomotivy a pestrá škála vagonů.

Úzkorozchodky se používaly v dolech a lomech, kde sloužily k přepravě vytěžené horniny a materiálu; v továrnách zase dopravovaly suroviny a hotové výrobky v areálech továren a hutí; v lesnictví odvážely dřevo z lesů na pilu a k papírnám; v zemědělství potom svážely úrodu z polí (nejčastěji cukrovou řepu); na stavbách usnadňovaly dopravu materiálu a sutin při budování přehrad, dálnic i železnic a v neposlední řadě je využívala také armáda, a to k zásobování a přepravě vojáků či techniky.

S nástupem automobilové dopravy ve 20. století začaly úzkorozchodné dráhy upadat. Mnoho z nich bylo zrušeno a rozebráno. Dnes se s nimi setkáme spíše výjimečně, a to v muzeích a na historických tratích, které slouží pro turistické účely.

Zde jsou příklady dochovaných úzkorozchodných drah

Muzeum Solvayových lomů u Svatého Jana pod Skalou: Prezentuje historii těžby vápence a úzkorozchodnou dráhu, která v lomu sloužila.

Mladějovská úzkorozchodná železnice: Malebná trať v malebné krajině Vysočiny s parní lokomotivou a historickými vagony.

Kolínská řepařská drážka: Nejstarší dochovaná řepařská úzkokolejka v Česku z roku 1894, s obnoveným provozem a možností prohlídky.

Ševčínská důlní dráha: Historická trať v areálu Hornického muzea v Příbrami, která sloužila k přepravě stříbrné rudy. Nabízí projížďky důlním vláčkem a seznamuje s historií těžby v oblasti.

Úzkorozchodné dráhy připomínají důmyslnost a vynalézavost lidí minulých období. Jsou svědectvím o rozvoji průmyslu a dodnes uchvacují svou romantickou atmosférou i technickou krásou.

 

Autor: redakce eMaminy




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech.

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes