Jaká strava je vhodná pro kojící matky

10.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Být kojící matkou znamená, že se musíte starat nejen o své vlastní zdraví, ale i o zdraví vašeho novorozeného dítěte. Strava je v tomto období velmi důležitá, protože tvoří základ pro produkci mateřského mléka, které poskytuje dítěti veškerou výživu.

Jaká strava je vhodná pro kojící matky

Zdroj: shutterstock.com

Konzumace dostatečného množství tekutin  

Pro produkci mateřského mléka je zásadní dostatečný příjem tekutin. Kojící ženy by měly denně vypít nejméně 8 až 10 sklenic nejlépe neslazené tekutiny čili vodu, čaj, přírodní ovocnou šťávu nebo mléko.  

Dostatek bílkovin  

Bílkoviny patří k základním složkám potravy, pro růst a vývoj dítěte jsou tedy důležité. Kojící ženy by měly jíst například kuřecí či krůtí prsa, ryby, luštěniny, jogurty nebo nepříliš tučné sýry, případně vajíčka, snáší-li je novorozenec dobře.   

Dostatek sacharidů  

Hlavním zdrojem energie kojící matky jsou sacharidy. Ovšem ne všechny. Vhodné jsou ty s nízkým glykemickým indexem. Příkladem mohou být celozrnné potraviny, ovoce, zelenina, quinoa nebo ovesné vločky.  

Dostatek zdravých tuků  

Zdravé tuky jsou důležité pro vývoj mozku a nervového systému dítěte. Mezi potraviny bohaté na zdravé tuky lze zařadit třeba olivový olej, avokádo, ořechy, lněná, dýňová a jiná semínka.  

Dostatek vitamínů a minerálů  

Pro produkci mateřského mléka a udržení zdraví potřebují dostatečné množství vitamínů a minerálů. Proto je důležité jíst různorodou stravu bohatou na vitamíny a minerály a do jídelníčku často zařazovat ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, mléčné výrobky a ryby.  

Omezit (vyhnout se) konzumaci kofeinu a alkoholu  

Kromě toho, že kofein a alkohol mohou ovlivnit chuť mateřského mléka, mají především negativní dopad na zdraví dítěte. Proto je vhodné omezit jejich konzumaci anebo je raději úplně vyloučit. Kofein se nachází v kávě, čaji, čokoládě a některých limonádách.   

Vyvarovat se potravinám s vysokým obsahem těžkých kovů, soli a cukru  

Potraviny s vysokým obsahem těžkých kovů, ale i soli a cukru, mohou ovlivnit zdraví matky i dítěte a způsobit nejrůznější zdravotní komplikace. Proto je vhodné se jim vyhnout nebo omezit jejich konzumaci.  

Dbát na dostatečný příjem vlákniny  

Vláknina je důležitá pro správnou funkci trávicího traktu i pro udržení zdravé hmotnosti. Potraviny bohaté na vlákninu jsou například celozrnné potraviny, zelenina a ovoce.  

Nevynechávat snídani  

Snídaně je základ! Představuje nejdůležitější jídlo dne a má vliv na energetický stav kojící matky i dítěte. Příkladem vhodné snídaně mohou být celozrnné müsli s ovocem a jogurtem; ve slané variantě potom celozrnný chléb, kvalitní šunka či sýr, vejce a zelenina.   

Během kojení by se tedy ženy měly zaměřovat na pestrou stravu s dostatkem kvalitních živin. Avšak by neměly zapomínat samy na sebe a občas si dopřát něco, co pohladí nejen jejich žaludek, ale i duši.   

 

Autor: redakce eMaminy.cz

Výživa Zdraví
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes