Cesta s dětmi do exotiky

30.11.2023 Redakce eMaminy.cz

Cestování s dětmi do exotických destinací je nezapomenutelný zážitek, avšak vyžaduje přípravu zejména ze zdravotního hlediska. Jednou z nejdůležitějších příprav je očkování dětí.

Cesta s dětmi do exotiky

Zdroj: pixabay.com

Očkování je klíčové pro ochranu před infekčními chorobami, které se mohou vyskytovat v jiných částech světa. Jaká očkování jsou obvykle doporučována pro děti před cestou do exotických oblastí?

Zde je seznam těch nejdůležitějších: 

Očkování proti hepatitidě A: Hepatitida A je virové onemocnění, které se přenáší kontaminovanou vodou nebo potravinami. Je doporučeno pro všechny cestovatele do oblastí s horším hygienickým standardem. Očkování proti hepatitidě A jsou obvykle podávány dvě dávky v intervalu několika měsíců. 

Očkování proti hepatitidě B: Hepatitida B je také virové onemocnění, které se přenáší krví, nechráněným pohlavním stykem a kontaminovanými injekčními jehlami. Očkování proti hepatitidě B je součástí rutinního očkovacího programu v mnoha zemích, ale pokud vaše dítě ještě není očkováno, mělo by se zvážit očkování před cestou. 

Očkování proti žloutence typu B: Žloutenka typu B je další virové onemocnění, které postihuje játra. Je přenášena kontaktem s infikovanou krví nebo tělními tekutinami. Očkování proti žloutence typu B se obvykle provádí ve třech dávkách v průběhu několika měsíců. 

Očkování proti břišnímu tyfu: Břišní tyfus je bakteriální infekce přenášená kontaminovanou vodou a potravinami. Vyskytuje se častější v oblastech s horším hygienickým prostředím. Očkování proti břišnímu tyfu je obvykle podáváno jako jedna dávka a může chránit děti před touto nemocí. 

Očkování proti žluté zimnici: Pokud se plánuje cesta do oblastí, kde je žlutá zimnice přítomna, očkování proti této chorobě je nezbytné. Žlutá zimnice je vážné virové onemocnění přenášené hmyzem a může být smrtelné. Očkování proti žluté zimnici je obvykle prováděno jako jedna dávka a je povinné pro vstup do některých zemí. 

Očkování proti meningokokové meningitidě: Meningokoková meningitida je závažné bakteriální onemocnění, které postihuje mozkové blány a míchu. Očkování proti meningokokové meningitidě je obvykle doporučováno pro cestování do oblastí s vyšším výskytem této nemoci. 

Před cestou je určitě důležité konzultovat případné očkování s dětským lékařem nebo odborníkem na cestovní medicínu. Získáte tak správné informace o očkováních v závislosti na cílové destinaci. Některá očkování mohou vyžadovat více dávek a pro dosažení optimální ochrany je důležité je podat včas. Vše je tedy nutné zvážit a dobře naplánovat.


Autor: eMaminy.cz

Cestování Zdraví Prevence
Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes