Tradice s bohatou historií a trochou magie … Čarodějnice už chystají svá košťata
Pálení čarodějnic, Filipojakubská či Valpuržina noc. Znáte historii této tradice a dodržujete ji? Máme pro vás několik tipů, jak si noc z 30. dubna na 1. května, jednu z nejtajemnějších v celém roce, užít co nejlépe.
Zdroj: redakce eMaminy.cz
Kořeny této tradice sahají do hluboké minulosti, kde se mísí různé kulturní obyčeje. V Čechách se zvyk pálení ohňů a oslav konce zimy ujal pod německým vlivem v 19. století.
K tradiční podobě patřilo zapalování ohňů v kopcích, jenž měly ochraňovat vesnice, tančení kolem nich či jejich přeskakování i házení vyrobených loutek čarodějnic do plamenů. Lidé věřili, že je oheň ochrání před zlými silami a čarodějnicemi, které se slétaly na sabaty čili tajná čarodějnická shromáždění.
V průběhu 20. století se však podoba pálení čarodějnic proměnila. Z původní tradice se vytratil magický charakter a stala se z ní spíše zábavná společenská událost. Ohně se zapalují spíše v rámci organizovaných akcích doprovázené pobíháním dětí či dospělých v maskách čarodějnic. Avšak některé prvky přetrvaly až do dnešní doby: házení zapálených košťat či vyrobených figurek čarodějnic do ohně.
Pálení čarodějnic je tedy dodnes živou zvyklostí a patří k symbolům příchodu jara, ať už se slaví v rodinném kruhu nebo na velké akci. A jak to máte vy ve vaší rodině nebo obci. Plánujete nějakou aktivitu?
Zde je několik našich nápadů
Sousedská oslava
Uspořádejte sousedskou oslavu s grilováním či opékáním buřtů. Zahrajte si hry jako je například Taboo, kdy se rozdělíte na dva týmy, přičemž jeden tým si vybere slovo a druhý tým ho musí uhodnout tak, že klade otázky, na které se dá odpovědět pouze "ano" nebo "ne"; zábavu určitě nezkazí ani pantomima či vyprávění strašidelných příběhů. K táboráku bezesporu patří kytara a zpěv, ale co to trochu zpestřit a zorganizovat karaoke v kostýmech?
Pro děti
S dětmi si vyrobte čarodějnické klobouky, košťata a masky. Můžete si také namalovat obličeje a zahrát si divadlo.
Vymyslete různé soutěže s čarodějnickou tématikou, například hádanky, chytání čarodějnických klobouků, hod oštěpem na čarodějnici, hledání čarodějnického pokladu či strašidelnou stezku s několika zastaveními a plněním úkolů – hod šiškou do klobouku, složení krátké básničky, poznávání lesní zvěře anebo slalom na koštěti.
Magickou atmosféru pak skvěle doplní stylové nápoje a jídlo nabízené třeba v čarodějnickém baru
Co takový Hadí šmak, Krvavá mňamka, Krev tety Alžběty či Septik? Zní to děsivě a možná i odpudivě, ale uvidíte, že budete mít úspěch.
K zakousnutí se potom hodí „prstíky zlobivých dětí“ (párečky s olivou nebo mandlí v listovém těstě), „malí pavoučci z ježibabí farmy“ (kulaté sušenky s pomazánkou) nebo různě barevné a zdobené cupcakes či čarodějnické perníčky. Skvělý je též popcorn v hrnci na ohni a co děti milují, je opékání marshmallows čili „maršmelounů“.
Samozřejmě, nic se nemá přehánět (hlavně míchání nápojů) a nezapomeňte ani na bezpečnost! Dbejte na to, aby oheň hořel pod dohledem dospělé osoby a aby děti se od něj držely dále. Mějte na paměti i to, že někteří lidé tuto tradici v lásce příliš nemají nebo se čarodějnic přímo bojí. Respektujte jejich strach a nenuťte je do aktivit, které jim nejsou příjemné.
Ať už jste nadšenci do grilování, rodinné či sousedské zábavy, nebo si raději užíváte klidnější oslavy s pohádkami a kyticí jarních květin, přejeme vám, abyste letošní čarodějnou noc strávili co nejlépe.
Autor: redakce eMaminy.cz